Polisen väntar kravaller i Göteborg – bygger "60-tal burar" i sitt garage

Publicerad 23 september 2017 kl 15.35

Inrikes. Polisen i Göteborg är i full gång med förberedelserna inför Nordiska Motståndsrörelsens demonstration i Göteborg nästa lördag. Just nu håller man på att "montera ett 60-tal burar" i sitt garage, som ska byggas om till ett tillfälligt arrest för hundratals personer, skriver SVT.

Dela artikeln

Det var Aftonbladet som först rapporterade om att Göteborgspolisen just nu bygger om sitt garage till arrest för flera hundra personer.

Garaget ska främst användas under EU-toppmötet i november, då extremvänstern kan komma att upprepa upploppen från EU-toppmötet 2001. Risken för kravaller under mötet anses vara "påtaglig".

Men garaget kan även komma att användas som tillfälligt arrest under Nordiska Motståndsrörelsens demonstration på lördag den 30 september, då det också finns risk för sammandrabbningar.

– Främsta syftet är inför EU-toppmötet. Jag hoppas inte att vi ska behöva använda dem på lördag, säger polisens presstalesperson Tommy Nyman till SVT Nyheter Väst.

Polisen tömmer garaget och ska sedan, enligt Aftonbladet, montera ett 60-tal "nätburar" där man kan husera 350 omhändertagna personer, fem i vardera bur.

– Jag tycker det ser väldigt proffsigt ut, säger en källa som har sett burarna till tidningen.

Men polisens mål är att NMR och motdemonstranterna inte ska kunna drabba samman. Dock kan kravaller ändå uppstå.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 337446460


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0