Bilkapningar
Arkivbild.

Postbil kapad i Malmö

Publicerad 4 december 2016 kl 21.21
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En grupp ungdomar kapade under söndags­kvällen en postbil på Lindängsplan i Malmö.

Dela artikeln

Två postanställda höll på att leverera matkassar när de blev rånade på bilen. Larmet kom in till polisen klockan 21:06.

– Det var ett flertal ungdomar som tvingade till sig fordonet, berättar polisens press­talesman Fredrik Bratt för Fria Tider.

Det är oklart hur rånet gick till eller om rånarna var beväpnade, men någon av dem ska ha varit maskerade. De post­anställda ska ha klarat sig undan fysiska skador.

Efter att ha tvingat till sig bilen försvann rånarna med den. Bilen det rör sig om är en klassisk gul postbil av modellen Iveco.

– Det är en lite större lätt lastbil, berättar Bratt.

Ett större polisuppbåd letar efter rånarna och den stulna bilen.

– Vi har ett stort antal patruller i omgivningen som letar efter bilen. Det gäller att hitta den så fort som möjligt, säger Bratt.

Uppdatering: Postbilen påträffas vid kvart i elva-tiden på kvällen, fyra kilometer från den plats där den kapades. Ingen person befinner sig då i närheten av bilen, skriver polisen på sin hemsida.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0