Premiärministern: "Islam har ingen plats i vårt land"

Publicerad 31 maj 2016 kl 15.57

Utrikes. Islam har ingen plats i Slovakien. Det meddelar landets premiärminister Robert Fico drygt en månad innan landet tar över ordförandeskapet i EU.

Dela artikeln

Robert Fico, som företräder det vänsternationalistiska partiet Riktning – socialdemokrati, stod för tredje gången i rad som segrare efter valet i Slovakien i mars.

Ett av hans vallöften: att inte släppa in "en enda muslim" i landet som invandrare.

I en ny intervju utvecklar Fico sin syn på islam, som han menar är en religion som är helt inkompatibel med Slovakien och landets tradition, rapporterar The Independent.

– Det jag nu säger kan låta märkligt, men jag är ledsen, islam har ingen plats i Slovakien, säger han bland annat.

Han skräder inte orden när han fortsätter:

– Jag anser att det är politikers plikt att prata om de här frågorna väldigt tydligt och öppet. Jag vill inte att det ska finnas tiotusentals muslimer här.

Fico konstaterade också att alla som säger att Slovakien bör bli ett mångkulturellt land bryter mot landets kärnvärden.

Från och med den 1 juli kommer Slovakien att ta över det roterande ordförandeskapet i ministerrådet i EU och får därmed mer att säga till om i frågan hur unionen ska hantera det rådande asylkaoset.

Tillsammans med Tjeckien, Ungern och Polen kräver Slovakien att EU:s yttre gräns ska stängas för att förhindra ytterligare asylinvandring från tredje världen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Danmark: Färre än tusen fick asyl förra året

S-regeringen har pressat ner siffran.. Tidöpartierna skryter samtidigt om att "bara" 6.700 personer sökte asyl i Sverige 2025.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0