Pridechef tas ur tjänst – är dömd för våldtäkt mot barn

Publicerad 22 december 2017 kl 11.11

Inrikes. En chef inom Stockholm Pride tas nu ur tjänst sedan det uppdagats att han är dömd för våldtäkt mot barn, rapporterar DN. Styrelsen hävdar att man inte känt till domen.

Dela artikeln

Det var på torsdagskvällen som styrelsen i Pride beslutade sig för att ta en av sina chefer ur tjänst.

Orsaken är att han 2011 dömdes för våldtäkt mot barn, en dom som styrelse säger sig inte ha varit medveten om.

Dock ska vissa inom organisationen ha känt till domen. Pride-chefen dömdes för att ha haft en sexuell relation med en pojke som var 13 år och nio månader gammal.

Enligt domen ska pojken vid ett av tillfällen ha fått "smärta och skador" av samlagen. Mannen ska även ha lockat barnet med "dyrbara gåvor" och en möjlig "tv-karriär i USA", enligt DN.

– Jag sammankallade styrelsen och vi tog beslut om att omedelbart ta personen i tjänst, säger Britta Davidsohn, tf ordförande för Stockholm Pride, till tidningen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0