Rysslands president Vladimir Putin.
G8/CC-BY-SA

Putin: 85 procent judar i Sovjets första regering

Publicerad 24 juni 2013 kl 08.03

Utrikes.Rysslands president Vladimir Putin sa under ett besök vid ett judiskt toleransmuseum i Moskva att den tidigare sovjetiska regeringen kraftigt dominerades av judar, rapporterar Jerusalem Post.

Gilla artikeln på Facebook

– Jag kom att tänka på något nu. Beslutet att nationalisera detta bibliotek togs av den första sovjetiska regeringen som till mellan 80 och 85 procent bestod av judar, sa Putin under besöket den 13 juni.

Putin syftade på den framlidne Rabbi Joseph I. Schneersons bibliotek som konfiskerades under Sovjet-tiden, men som nu skänkts till den judiska församling som rabbinen tillhörde.

Enligt den officiella transkriptionen från talet fortsatte Putin med att säga att den "övervägande judiska regeringen" i Sovjet "styrdes på falska ideologiska grunder" som förtryckte människor ur alla religiösa grupper, men att det är dags att dra ett streck över detta.

– Lyckligtvis kollapsade dessa ideologiska synsätt och förvrängda värderingar och nu idag så ger vi tillbaka dessa böcker till judenheten i huvudsak med ett leende på läpparna, fortsatte Putin.

Vladimir Putins kontroversiella uttalande kommer bara en månad efter att USA:s vice president Joe Biden gjort ett liknande uttalande om judiskt maktinflytande i USA. Enligt Bidens uppfattning, som han liksom Putin lanserade under ett möte med judiska företrädare, ligger "judiska makthavare i Hollywood och medieindustrin" bakom 85 procent av de amerikanska samhälls­förändringarna på områden som invandring, feminism och homoäktenskap.

Liksom Joe Biden får nu Vladimir Putin stark kritik från judiskt håll.

"Vissa antisemitiska lögner dör aldrig", skriver Yori Yanover på veckotidningen Jewish Press.

"Det var många judar som trodde på bolsjevik­revolutionen", fortsätter han, "Men att skylla det bolsjevikiska makt­övertagandet i Ryssland på judar är blods­förtal helt enkelt".

Enligt uppskattningar mördades runt 3,7 miljoner människor av bolsjevikerna bara under den så kallade röda terrorn under inbördes­kriget åren 1917 till 1922. Från att bolsjevikerna tagit makten till att Sovjetunionen slutligen kollapsade räknas antalet ytterligare dödsoffer i miljontals.

Tidiga sovjetiska ledare som råkade vara judar inkluderar bland annat Vladimir Lenin och Lev Trotsky, men även ideologiska förebilder som Karl Marx. Trots att de var judar i etniskt hänseende var flera av dem övertygade antisemiter och praktiserade inte judisk tro.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rwanda kan ta emot USA:s oönskade invandrare

"Vi är i diskussioner med USA.". Afrikanska landet erbjuder sig återigen att ta över invandrare från västvärlden.0 

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0