" /> " /> " />
Rädda Barnens Ungdomsförbunds ordförande Sara Thiringer klagade för ett par veckor sedan på att Rädda Barnens medlemmar utgörs av "inskränkta vita kvinnor". Pressbild: RBUF

Rädda Barnen vill förbjuda SD-besök i skolor

Publicerad 24 mars 2014 kl 18.23

Inrikes.Sveriges skolor måste ta sitt demokratiska ansvar och sluta bjuda in Sverigedemokraterna och "andra människofientliga organisationer". Det kräver Rädda Barnens Ungdomsförbund, RBUF, i en debattartikel i Aftonbladet.

Gilla artikeln på Facebook

Förra veckan besökte Sverigedemokraternas ungdomsförbund, SDU, en gymnasieskola i Stockholm för att protestera mot att en av förbundets unga medlemmar fått sparken från sin vikarietjänst på grund av sitt politiska engagemang.

Att SDU-medlemmarna stod utanför skolan och delade ut flygblad var så obehagligt att vissa elever "låste in sig på skoltoaletterna och grät", hävdar RBUF.

"Vi bor redan i ett samhälle där rasifierade barn växer upp med att ständigt få sitt existensberättigande ifrågasatt. Där en genomträngande cis- och heteronorm leder till känslor av att vara avvikande bland unga hbtq-personer. Skolan måste få vara en fristad för dessa elever. Alla elevers rätt att känna sig trygga i sin skola oavsett etnicitet, kultur, religion, sexuella läggning eller könsidentitet är inte förhandlingsbar", skriver förbundets ordförande Sara Thiringer och vice ordförande Jorge Londoño.

Nu måste skolorna stå upp för demokratin och "alla människors lika värde" och portförbjuda partiet, kräver RBUF.

"Antirasismen som den svenska skolan bedriver får inte kompromissas bort. Tvärtom är det nu, när nazismen är på frammarsch, som skolorna måste markera för ett samhälle som ser allas villkorslösa människovärde som en självklarhet", skriver debattörerna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Turkiet efterlyser Netanyahu och ytterligare 36 israeler för folkmord

Sexårig flicka träffades av 335 skott. Även attacken mot Greta Thunbergs Gaza-flotta finns med bland åtalspunkterna.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken.. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

I dessa 15 kommuner är svenskar redan i minoritet

Nya "migrationskartan" visar snabba trenden.. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0