En framtida Zlatan kan komma från Syrien. Så motiverar Migrationsminister Morgan Johansson (S) att den rekordhöga invandringen ska fortsätta att öka.

Regeringen kan söka EU-bidrag för att klara invandringen

Publicerad 12 november 2014 kl 20.59

Inrikes. Migrationsminister Morgan Johansson (S) öppnar nu för att ansöka om EU-stöd för att klara av att hantera den rekordhöga invandringen från tredje världen.

Dela artikeln

År 2014 räknar Migrationsverket med att cirka 100.000 asylsökare kommer att ta sig till Sverige – den högsta siffran någonsin. Redan nu tar Sverige emot ett flera gånger större antal asylsökare än samtliga övriga nordiska länder tillsammans.

För att klara de höga kostnader som rekordinvandringen innebär kommer Migrationsminister Morgan Johansson (S) nu att se över möjligheterna att söka bidrag från EU:s massflyktsfond. I en intervju med Aftonbladet uppger ministern att han dessutom kommer att ta upp frågan om asylmottagandet i möten med andra EU-länder.

Att minska inflödet är det dock inte tal om. Och trots de stora påfrestningar på ekonomin som invandringen innebär uppmanar Johansson skattebetalarna att se positivt på situationen.

– 2030 kanske framtidens Zlatan kommer från Syrien och Loreen från Eritrea, konstaterar ministern i Aftonbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 723235356


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0