Regeringen vill kunna varna via SMS

Publicerad 17 mars 2017 kl 16.13

Inrikes. Regeringen vill kunna skicka viktiga meddelanden och varningar till allmänheten via SMS. Det skriver man i ett pressmeddelande i dag. Regeringen har också lagt ett lagförslag i frågan.

Dela artikeln

I flera andra länder skickas varningar ut via SMS till allmänheten när det uppstår olyckor, bränder, terrorattentat eller andra faror. Nu vill Sveriges regering kunna göra likadant.

Men för det krävs en lagändring.

I lagförslaget står det bland annat att mobiloperatörer ska tvingas skicka ut varnings-SMS till sina kunder som befinner sig nära ett drabbat område.

”Förslaget innebär att mobiloperatörer blir skyldiga att medverka till att förmedla meddelandena och för det ändamålet får rätt att behandla uppgifter om position och abonnemang”, skriver regeringen i sin proposition.

– Nu blir det möjligt att nå ut med information direkt i mobilen till alla som befinner sig i ett om område som drabbats av en allvarlig händelse, säger inrikesminister Anders Ygeman i ett uttalande.

Det införs också bestämmelser om när uppgifterna om position och annan data ska utplånas. Lagen föreslås träda i kraft den 1 juli i år.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 830456849


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norlén får fortsätta som talman

Vänsterpartiets markering.. M-veteranen slog S kandidat i omröstningen.0 

"Valförlusten orsakades av SD:s eget beteende"

För mycket lyxyachter, limousiner och bimbos.. Borde ha satsat på invandringskritik istället, enligt en utländsk analys.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus