Så skrev Sebastian Stakset, 26, på twitter i maj i år. Nu gästar han regeringens seminarium om värdegrund.

" />

Så skrev Sebastian Stakset, 26, på twitter i maj i år. Nu gästar han regeringens seminarium om värdegrund.

" />

Så skrev Sebastian Stakset, 26, på twitter i maj i år. Nu gästar han regeringens seminarium om värdegrund.

" />
Hiphopgruppen Kartellen
European People's Party/CC-BY

Reinfeldt bjuder in rappare som mordhotade Åkesson

Publicerad 19 december 2012 kl 14.47

Inrikes.Den råndömde rapparen Sebastian Stakset är gästartist när regeringens framtidskommission, som leds av statsminister Fredrik Reinfeldt, ordnar ett seminarium om samhällets värdegrund i januari nästa år. Det avslöjar tidningen Expressen idag.

Gilla artikeln på Facebook

"Jimmie Åkessons mammas fitta! Vill tortera han i 3 dygn med avbitartång locktång blåslampa för att stoppa blödningar me! Jag vill döda bögen" skrev Sebastian Stakset, 26, på twitter i maj i år. I oktober blev det klart att han kommer att åtalas för hotet mot SD-ledaren.

Så sent som i november i år dömdes Stakset i Svea Hovrätt för snatteri och våldsamt motstånd efter att ha stulit en flaska whiskey på Systembolaget. 2009 dömdes han av Svea Hovrätt för bland annat rån, försök till rån, tillgrepp av fortskaffningsmedel, narkotikabrott och vapenbrott. Sammanlagt har den 26-årige artisten dömts till fem års fängelse.

Nu bjuder regeringen in Sebastian Stakset för att delta när Fredrik Reinfeldts framtidskommission ordnar ett seminarium tillsammans med studieförbundet Bilda. Enligt inbjudan, som bär regeringskansliets logotyp, ska rapporten "Framtiden och samhällets grundläggande värden" presenteras under seminariet.

Det är inte första gången som Fredrik Reinfeldt har problem med att förhålla sig till våld som politisk metod.

- Jag tar avstånd från alla former av våld och hot, men vill gärna påpeka att de som lever på att driva upp ett vi- och dom-tänkande och ett i grunden hatfullt sätt att se på relationer mellan människor inte ska bli förvånade om sådant händer, sa Fredrik Reinfeldt till TT, när han kommenterade ett knivöverfall mot en SD-politiker i valrörelsen 2010.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tågrunkande C-pedofil kommer undan med villkorlig dom

Onanerade inför 13-årig pojke – en engångsgrej, enligt tingsrätten. "Det saknas särskild anledning att befara att han kommer att göra sig skyldig till fortsatt brottslighet."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Inrikes

Polisen: Rickard Andersson tycks ha tvekat in i det sista

Tecknen på ambivalens före massmordet.. "Ända fram till dagarna före gärningen ordnade han med sin livssituation."0 

Socialdemokraterna säljer lotteriverksamheten

Ger upp efter skandalerna, enligt SvD.. Nu ska partiet göra sig av med kontroversiella Kombispel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0