Reinfeldts presschef ville ”mörda” och ”skära ballarna av” Radiotjänsts personal

Publicerad 9 november 2013 kl 20.19

Inrikes.När Sveriges Radio avslöjade att Fredrik Reinfeldt inte betalar tv-avgift, fick Ekots inrikeschef ett argt telefonsamtal från statsministerns presschef Roberta Alenius. – Jag ska mörda de där på Radiotjänst och skära ballarna av dem, ska Alenius ha sagt.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i början av oktober som Ekot rapporterade att Reinfeldt inte betalar någon tv-avgift. Anledningen till den uteblivna avgiften var att regeringen menade att den avgift regeringen erlägger även täcker statsministerns tjänstebostad Sagerska huset.

Men det höll inte Radiotjänsts verkställande direktör Carl Gustav Johansson med om. Han menade att statsministern var avgiftsskyldig.

– Bildar man ett hushåll och är skriven i sin tjänstebostad är man avgiftspliktig även där, sade han till Ekot.

Ekots reportage utlöste en häftig reaktion från Reinfeldts presschef Roberta Alenius. Enligt uppgifter till P1:s program Medierna ringde Alenius upp Ekots inrikeschef Fredrik Furtenbach och sade att hon skulle ”mörda de där på Radiotjänst och skära ballarna av dem”.

När Medierna ringer upp Alenius och frågar om hon sagt så, uppger hon att hon inte minns och vill inte bli intervjuad.

– Jag kan inte dra mig till minnes om jag har sagt så eller inte och har jag det så var det ett samtal mellan mig och en journalist som jag har känt och arbetat med i jättemånga år och jag vill inte ställa upp i en intervju, säger Alenius till Medierna.

Regeringskansliet kom så småningom fram till att Radiotjänst hade rätt, varpå regeringen började betala tv-avgiften åt statsministern.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Somalier förnedringsrånade 8-åring: ”Såg ut som en rasist”

Tvingades klä av sig naken och göra armhävningar.. Somalierns förklaring: "Tänker att han röstar på SD när han blir äldre".0 

"Jordgubbens" kriminella nätverk driver apotek

Myndigheten: "Vi har haft sparsam kontroll".. Enligt Läkemedelsverket ska dömda kriminella "egentligen inte" kunna driva Apotek.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0