Richard Jomshof.

Richard Jomshof ny partisekreterare för SD

Publicerad 26 januari 2015 kl 14.07

Inrikes. Sverigedemokraternas partistyrelse valde under måndagen Richard Jomshof till ny partisekreterare, rapporterar Ekot.

Dela artikeln

Beslutet innebär att Björn Söder, som haft den tunga positionen i nästan tio år och och räknas som en i "de fyras gäng" i partitoppen, motvilligt tvingas kliva åt sidan. Enligt en kompromiss mellan parterna får Söder dock sitta kvar fram till i mars eller april innan Jomshof tar över.

Enligt Expressen var det partidistrikten som lyckades driva igenom att Björn Söder skulle mer tid på sig innan han ersätts.

– Jag har flaggat tidigare för att det finns vissa viktiga saker som kommer att falla mellan stolarna om man inte gör ett byte på ett organiserat och ordnat sätt, säger Björn Söder till Ekot.

Frågan om partisekreterarpositionen har utlöst en konflikt inom partiet. Redan 2013 aviserades att Björn Söder skulle lämna positionen året därpå, men i samband med Jimmie Åkessons sjukskrivning stod det klart att alla inte var överens om att så skulle ske. 

Söder skrev då en artikel till partiorganet SD-Kuriren där han meddelade att han tänkte sitta kvar som partisekreterare.

"Med tanke på att vi i dagsläget inte har en partiledare på plats kan det också vara av särskild vikt att behålla kontinuiteten tills vår Jimmie är tillbaka", skrev Björn Söder.

Det stycket censurerades dock innan artikeln publicerades i SD-Kuriren, där Richard Jomshof är ansvarig utgivare. Och när uppgifterna om den interna konflikten kom ut i media för en vecka sedan tvingades Jimmie Åkesson bryta tystnaden – i ett mejl till Expressen ställde sig den sjukskrivne partiledaren bakom beslutet att låta Björn Söder gå.

"Jag har hela tiden varit tydlig med att det är viktigt att partiet fortsätter att utvecklas och att man inte tar min frånvaro som intäkt för att skjuta upp viktiga beslut", skrev Åkesson till kvällstidningen.

Vikarierande partiledare Mattias Karlsson säger i ett pressmeddelande efter partistyrelsens beslut att "alla har varit överens om att bytet behöver ske och att partisekreterarrollen har varit i behov av förändring".

– Frågan om tidpunkten för överlämnandet av partisekreterarrollen har varit uppe för diskussion och jag är glad för att vi nu har nått en kompromiss, säger Karlsson.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Teorin: Lars Trägårdh knarkade upp kulturkanon-pengarna

Antas ha bett ChatGPT skriva kanonen.. Jonas Gardell tror slarvet beror på AI och dålig arbetsdisciplin.0 

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0