Kungsbacka pekas ut som en av förlorarna i det nya systemet.

Rika kommuner ska skjuta till miljarder till invandrartäta områden

Publicerad 1 oktober 2018 kl 18.11

Inrikes. Så kallade rika kommuner ska behöva skjuta till flera miljarder till fattigare kommuner, sådana "som tagit emot många flyktingar", rapporterar TT. Detta enligt ett nytt förslag från regeringens utredare som föreslås träda i kraft år 2020.

Dela artikeln

Det är regeringens utredare Håkan Sörman som idag lade fram en ny modell för kommunal skatteutjämning.

Det handlar om att rika kommuner ska skjuta till miljarder i nytt ekonomiskt stöd till så kallade fattiga kommuner, vilket i praktiken är kommuner som "tagit emot många flyktingar", men även glesbygd.

Om förslaget blir verklighet kommer det innebära en helt ny modell för hur den kommunala vuxenutbildningen och SFI finansieras.

Pengarna ska alltså bland annat omfördelas till kommuner med många invandrare, och kompensera för Komvux och SFI-utbildningar.

"Jag föreslår också en helt ny modell för den kommunala vuxenutbildningen, som ett svar på de utmaningar kommunerna kommer att ställas inför med anledning av de stora skillnaderna i antal nyanlända flyktingar och den nyligen införda rätten till vuxenutbildning", skriver Sörman i utredningen Lite mer lika.

"Samhällsförändringar sker ofta snabbt, till exempel den plötsliga uppgången i flyktingmottagande hösten 2015", påpekar han.

Förslaget gör landets kommuner till "vinnare" eller "förlorare".

– För Lessebo kommun till exempel, som haft ett stort flyktingmottagande, handlar det om cirka 600 kronor mer per invånare till kommunal vuxenutbildning, säger Håkan Sörman till TT.

Lessebo, som ligger i Kronobergs län, beräknas få totalt 2.745 kronor mer per invånare om förslaget införs.

Bland förlorarna finns kommuner som Kungsbacka och Karlstad, som enligt TT kommer backa 1.176 respektive 1.138 kronor per invånare. Detta kan i sin tur innebära skattehöjningar alternativt besparingar. Kungsbacka kan tvingas till besparingar på 90 miljoner kronor.

Hans Forsberg (M), kommunalråd i Kungsbacka, säger till nyhetsbyrån att han inte vet hur detta ska motiveras för kommuninvånarna, som enligt honom redan idag betalar en hög skatt.

Förändringarna föreslås genomföras år 2020, vilket ställer krav på en snabb beredning i regeringskansliet, står det i utredningen. Men det är alltså ännu oklart om förslaget kommer bli verklighet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 518937879


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0