Romney vann mot Obama i debatt

Publicerat den 4 oktober 2012 kl 06:00
Kvällens debatt mellan USA:s president Barack Obama och den republikanske utmanaren Mitt Romney kan ses i sin helhet ovan via New York Times Youtube-kanal. Nedan en sammanfattning av de tidiga mediareaktionerna på debatten.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

– Romney vann ikväll … Presidenten var en besvikelse, konstaterade vänsterliberala MSNBC:s kommentator Ed Schultz.

Nyhetsankaret Rachel Maddow på samma kanal var mer sparsam med kritiken.

– Personligen vet jag inte vem som vann den här debatten. Men vi såg den här debattformen dö en plågsam död på tv inatt, sade hon.

Nästa debatt kommer att ledas av vänsterkanalen CNN:s ankare Candy Crowley, som berömde mitt Romneys insatser tidigt på morgonen svensk tid.

– Det första testet i den här typen av sammanhang är om man klarar att behålla fokus när man står öga mot öga med presidenten. Jag tycker verkligen att Mitt Romney såg ut att vara säker nog för att klara det, sade hon.

Konservativa Fox News kommentator Brit Hume var besviken på Obamas insatser i debatten.

– Jag tycker inte att han hade den glädje och energi och det fokus som guvernör Romney hade ikväll. Det här var en stark uppvisning av Romney. Han behövde det och han fixade det, sade hon.

Demokraternas chefsstrateg Donna Brazile säger att hon tycker att Mitt Romney gjorde ”mycket bra ifrån sig” i debatten.

– Han kom för att tävla och för att stångas … Ikväll var Mitt Romney en aning mer aggressiv än presidenten, sammanfattade hon.

MSNBC:s Al Sharpton, en övertygad demokrat, sade att det inte var ”någon tvekan om att Mitt Romney var i toppform ikväll” men sammanfattade snabbt med att ”hans toppform är inte bra nog”.

– Ikväll tror jag att Romney var den mest samlade, säger CNN:s Gloria Borger.

CNN republikanske strateg Alex Castellanos kommenterade debatten på följande sätt:

– Jag tror att Mitt Romney steg i mångas ögon ikväll … Jag tror att detta var den bästa stunden i Mitt Romneys kampanj, precis som hänvisningen till Bill Clinton var den bästa stunden i president Obamas kampanj.

CNN:s James Carville:

– Det såg ut som att Mitt Romney ville vara där och president Obama inte ville vara där. … Jag tror att Mitt Romney hade en bra kväll. Och jag tror att han behövde det.

En snabb opinionsmätning efter debatten visar att 25 procent av tv-tittarna tyckte att Barack Obama vann debatten, medan 67 procent ansåg att Mitt Romney vann.

Klicka för större bild

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/romney-vann-mot-obama-i-debatt Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Folket kan välja vilken kandidat de vill, men det är vi som har pengarna, som bestämmer. Ett uttalande från en medlem i finansdynastin Rothschild. Läste detta i boken Bankerna & Skuldnätet.

  • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

    Att människor fortfarande ens tror att det kommer göra någon skillnad vilken av dem de får som president.

  • Anonym

    Romney har 5 vita barn. Obama har 2 svarta. Det avgör för mig.

  • Anonym

    Utan att lägga några värderingar i övrigt, men Romney glänste faktiskt över Obama i natt. Precis som det står i artikeln ovan visade Romney självförtroende och utstrålning. Obama såg rädd ut och var på defensiven. Har aldrig förstått hyllningarna av Obama. Någon bra talare är han inte!

    • Anonym

      båda är ingenting.

  • Anonym

    Webster Tarpley skriver; ”No matter whether Obama or Romney wins the coming presidential election, American working people will face a savage assault on their economic rights starting after the vote. The asset stripper Romney and his sidekick Ryan have openly demanded the shredding of the existing social safety net, while channeling the proceeds to parasitical bankers and hedge fund operators. Obama, using his usual method of deception, has signaled more discreetly his intention of using the hysteria around the alleged Fiscal Cliff to seal a Grand Bargain with the reactionary Republicans at the expense of the American people during the December lame duck session of Congress”

    Läs resten. Allt annat om komedin vem ”vínner” saknar all betydelse.

    http://tarpley.net/2012/10/03/emergency-call-for-a-united-front-against-austerity/

    • Anonym

      skrev samma i SVD. Togs bort efter 5 minuter. hahaha…

  • Anonym

    Glöm inte att NWO inte är någon konspirationsteori. Nu har även vissa tidningar (dock inte i Sverige) börjat vakna och inser att de dolda makthavarna kan utgöra ett hot mot samhället. Det är visserligen bara toppen av ett isberg som presenteras i den här artikeln, men det är sensationellt nog att den publiceras eftersom globalisterna kontrollerar så många medier.

    http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/oct/01/rightwing-insurrection-usurps-democracy

  • Anonym
  • Anonym

    Här är den första kommentaren jag sett om debatten. Det är ingen mindre än John Derbyshire som skrivit den. Klart läsvärt alltså.

    http://www.vdare.com/articles/john-derbyshire-on-the-first-debate-if-they-cant-do-better-than-this-the-debates-are-an-utt

  • Anonym

    Såg debatten.Romney nämde att Obama lånat mer pengar än övriga presidenter i USAs historia tillsammans. Han glömde att berätta att detta skedde under de första 100 dagarna Barack var president.
    Obama är en typisk sosse, fattas det pengar så låna bara mer.
    Palme började med detta i Sverige när han tillträdde som statsminister.
    Han lånade pengar för att ge dem till andra länder. Och skattebetalaren fick/ får notan. Den svenska alltså.

  • Anonym

    The Return of the Neocons

  • bertamelof

    Hur det än går i valet så stundar ww3!
    Om inte Ron Paul lyckas undvika valfusket vill säga.

  • http://bloggforfrihet.wordpress.com/ MikeySalut

    Ben Swann granskar de här sk debatterna. http://www.youtube.com/watch?v=QDQsIKbQLFY&feature=player_embedded#!

    15% i 5 nationella polls kräver de av kandidater för att de ska få vara med och berätta för amerikanska folket vad de står för. Helt sanslöst. FriaTider får gärna skriva om skendemokratin USA utifrån denna vinkeln.

  • Anonym

    Obamney och Rombama, lika som bär. Båda springer andras ärenden. Den ene vill flå det am. folket på studs, den andre i små portioner. Den ene leker en progressiv, den andre vill bomba Iran på studs. Båda är som nåt som katten släpat in. Inget bra. Båda kommer förstås att hyllas av vår lilla gulblå elit. De kommer ställa sig på kö för att vara de första att slicka den enes eller den andres skor. 

  • Anonym

    Utmärkt att svenska journalistkårens egen messias förlorade debatten. Nu väntar jag bara på att det kollektiva snyftandet över Barack Hussein Obamas prestation skall börja.

    Och till de som tycker att valet mellan Romney och Obama är som ett val mellan pest och kolera så tycker jag att man skall ha följande uttalande i FN i åtanke:

    The future does not belong to those who slander the prophet of Islam!
      – Barack Hussein Obama

    Det och mycket annat av BHOs hantering av de senaste veckornas händelser i MENA gör att jag numera avskyr honom som pesten. Han ber om ursäkt för grundläggande västerländska värden som t.ex. yttrandefrihet och verkar förespråka hädelselagar. Detta är oförlåtligt, och gör att president Hussein måste sparkas ut ur Vita Huset i det kommande valet, annars kommer det att gå illa.

    Att en förlust för Obama i valet dessutom skulle få hela den svenska journalistkåren att gråta floder är en trevlig bonus i sammanhanget.

  • Anonym

    Fan vad surt det hade känts att vara Amerikan och behöva välja mellan de två alternativen.

    Även om valsituationer ofta är pest eller kolera så brukar iallafall det ena alternativet kännas lite bättre än det andra. I detta fallet vete fan vad man skulle gjort. 

    • Sparkle Wind

      Man kan också rösta på Gary Johnson.

    • Anonym

      Ännu värre är det att vara svensk. Där allting är vänster och ännu mer vänster.

  • Anonym

    Det finns fler än två president kandidater. Men tyvärr så jobbar massmedia med att boxat in oss till två val. Vem är Ron Paul? Vem är Gary Johson?

    • Anonym

      Ron Paul borde bli president i USA.

      • Anonym

        Tyvärr så kommer man inte kunna rösta på Ron Paul i alla delstater. Gary johnson har lyckats få vara med i 50 delstater. Men det är precis samma i Sverige allt handlar bara om höger mot vänster förutom SD som har en annan politik. Folk måste börja kolla på andra partier. Nästa val röstar jag på Liberala Partiet.

        • andre

          Problemet med dessa små partier är att de ibland (kanske ofta?) är små privata och stängda klubbar.

          Vad vi behöver är en verklig gräsrotsrörelse likt som i USA. Öppet forum och en aktivisttidning. Men tyvärr så tror jag svenskarna inte är redo för någon ”liberty-movement”.

  • Anonym

    Undrar om USA röstar på marionett a eller marionett b.

  • Anonym
    • Adam Ström

       Regisserat eller inte så är skillnaden mellan republikanerna och demokraterna null & void.

  • Anonym

    Det är ju klart att han gjorde, det var ju planerat så.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons