Värner Rydénskolan

Rosengårdskola stängs efter hot och våld

Publicerad 1 mars 2015 kl 11.17

Inrikes. Efter våld och hot stängs nu Värner Rydénskolan i Malmö på begäran från lärarfackens skyddsombud, skriver Sydsvenskan.

Dela artikeln

Efter att våld och hot blivit vardagliga inslag på den mångkulturella skolan – enligt Skolverkets databas Siris har 93 procent av eleverna utländsk bakgrund – stängs nu skolans högstadiedel.

–  Skyddsombuden har sett flera bråk, och nu har det gått så långt att man inte kan garantera säkerheten på skolan, säger Catharina Niwhede som är distriktsordförande för Lärarnas riksförbund i Malmö.

– Eleverna ska inte komma till skolan på måndag. Den är ju stängd. Det är som en fabrik med farlig arbetsmiljö. Då kan man inte komma in och jobba där, fortsätter hon.

Värner Rydénskolan har varit en stökig skola ganska länge men probemen tilltog efter att Örtagårdsskolan, en annan skola i Rosengård, stängdes i höstas och eleverna i samband med det flyttades till Värner Rydénskolan.

Byråkraterna i kommunen trodde länge att det var själva skolbyggnaden det var fel på och att problemen skulle lösa sig om man flyttade alla elever till en annan skola. Niwhede var däremot en av dem som var skeptisk till att det skulle fungera att slå ihop två mångkulturella problemskolor med varandra.

– Vi varnade för detta och fick tyvärr rätt, säger hon.


Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0