Rudy Giuliani

Rudy Giuliani: Åtala lögnarna för mened

Publicerad 28 november 2014 kl 08.55

Utrikes. Rudy Giuiani gjorde tidigare under veckan ett skarpt uttalande apropå händelserna i Ferguson och alla de falska vittnesmål som avlagts i syfte att sätta dit polismannen Darren Wilson.
– Jag skulle ha åtalat alla de där människorna för mened, säger han.

Dela artikeln

I en intervju gav den 70-årige före detta federale åklagaren och tidigare New York-borgmästaren sina synpunkter på utredningen mot polismannen Darren Wilson. Bland annat lyfte han fram det faktum att flera av vittnena medvetet ljög under förhör och därför borde ställas till svars för det.

– Jag är bara oense med åklagaren på en punkt, jag skulle ha åtalat alla de där människorna för mened, sade han och fortsatte:

– Att vittna falskt i ett mål där man kan sätta en man i fängelse för resten av hans liv är ett extremt allvarligt brott.

Rudy Giuliani är både älskad och hatad i USA. Han är inte minst känd för sina krafttag mot brottsligheten där han enligt framförallt liberaler är för hård. Under sin tid som federal åklagare på 1980-talet bestämde sig Giuliani för att ta itu med och krossa den organiserade brottsligheten i New York, något som då hade plågat staden i decennier.

– Vår taktik är att utplåna de fem maffiafamiljerna, var ett citat från Giuliani som kom att bli den federala åklagarmyndighetens motto.

Under Giulianis ledning dömdes åtta högt uppsatta ledare inom New Yorks maffia till flera hundra år långa fängelsestraff. För några år sedan avslöjade FBI att maffiafamiljerna i samband med de fällande domarna 1987 röstade om huruvida man skulle låta mörda Giuliani eller inte – med tre röster mot två beslutade man sig för att låta bli.

Rudy Giuliani nådde senare hjältestatus i USA och blev känd i hela världen i sin roll som borgmästare för New York under terrorattackerna 11 september 2001. 2008 ställde han upp i presidentvalet som republikansk presidentkandidat, men hoppade av till förmån för McCain – en kandidat som senare förlorade valet mot Barack Obama.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här är transvestiten bakom massmordet i Kanada

Polisen gick ut med att det var en "kvinna". Men det var ingen riktig kvinna den här gången heller.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Netanyahu i Vita huset – för sjunde gången

Nya krigs-vallfärden till Washington.. Försöker förmå Trump att ställa stenhårda krav som Iran inte kan gå med på.0 

Kongressledamöter hotar hänga ut maskade namn i Epstein-filerna

Massie och Khanna har fått läsa ocensurerade dokumenten.. "Det vi är ute efter är männen som Jeffrey Epstein försåg med kvinnor genom människohandel."0 

Efter Epstein-avslöjandet. Tidigare norska statsministern utreds för grov korruption.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0