Ryska redaren förnekar ubåtsbogsering

Publicerad 22 oktober 2014 kl 19.12

Utrikes. Vid 13-tiden idag kunde Fria Tider publicera bilder från sjökaptenen Per Fransson, som sett det ryska räddningsfartyget Professor Logachev gå sakta med något fäst vid aktern ute på Östersjön. Nu har vänstertidningen Expressen stulit Fria Tiders avslöjande – och lyckats komma i kontakt med fartygets redare.

Dela artikeln

Fem timmar. Så lång tid tog det för Expressen att plagiera Fria Tiders artikel om det ryska fartyget Professor Logachev. Bonniertidningen, som försöker framställa det som att man själv är först ut med nyheten, har nu talat med det ryska statliga bolaget Polar Marine Geosurvey Expedition som äger Professor Logachev. 

Enligt bolagets chefsingenjör Michail Maslov har den begränsade manöverförmågan, som visas genom dagersignaler på bilderna som Fria Tider publicerade, ingenting att göra med att fartyget skulle bogsera en skadad ubåt. Istället säger Maslov till Expressen att Professor Logachev har en skadad propeller och att man nu är på väg till Kaliningrad för att få denna reparerad. 

– Jag vet inte vem som kom med sådana påståenden, vi är trötta att svara reportrars frågor om detta och förklara för dem all denna nonsens, säger han till Expressen.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0