Inbördeskriget i Syrien och Irak

Ryssland kräver USA på förklaring efter bomb mot moské

Publicerad 17 mars 2017 kl 21.21
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Ryssland kräver en kommentar från USA sedan en moské i Syriens Aleppoprovins bombats under torsdags­kvällen, skriver ryska RT. Enligt Euronews dödades ett 60-tal människor i räden.

Dela artikeln

Enligt ryska militär­källor har resterna efter en AGM-114 Hellfire, en pansar­värnsbrytande robot, hittats i ruinerna efter moskén. Helgedomen var vid tillfället full av muslimer som samlats för kvällsbön.

– Jag tror vi kan väntas oss en kommentar från våra amerikanska partners snart, säger ryske general­majoren Igor Konashenkov.

Pentagon förnekar att man beskjutit moskén, däremot ska en Al-Qaida-samling på andra sidan gatan ha bombats. Den platsen är dock mindre än 20 meter från moskén.

På sin hemsida har USA:s militär­högkvarter postat en bild som påstås visa moskén intakt, efter flygräden mot terroristerna.

– Jag vill uppmärksamma er på den, för jag tror det finns en massa rapporter som antyder att vi attackerade moskén, säger press­talesmannen Jeff Davis.

– Det gjorde vi inte. Ni vet att vi självklart aldrig skulle göra det.

Ryssland och inte minst dess allierade Syrien brukar ofta anklagas för att medvetet eller av grov oaktsamhet vålla civila förluster i Syrien. Det är något som ryssarna nu tar fasta på när de anklagar USA för moskéattacken.

– Vi tvivlar inte en sekund på att de amerikanska trupperna siktade på terroristerna, säger ryska UD-taleskvinnan Maria Zakharova och tillägger:

– Till skillnad från vissa av våra motståndare tänker vi emellertid inte anklaga dem för att "medvetet" döda civila eller förstöra infrastruktur.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 686873339


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Utrikes

Iran: Fred är möjligt om USA sätter USA främst

Vill förhandla med "America First" i Islamabad.. "Men om vi möter företrädare för 'Israel First' blir det inget avtal".0 

Melania Trump: "Kongressen måste agera – Epstein var inte ensam"

Första damens oväntade tal i Vita huset.. Kräver att politikerna bjuder in offren – samtidigt som hennes make försökt stoppa materialet från att släppas.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0