Säpo/NCT:s nya bedömning: "Islamister det främsta terrorhotet mot Sverige"

Publicerad 22 mars 2019 kl 13.02

Inrikes. Islamistiskt motiverad terrorism utgör ännu det främsta terrorhotet mot Sverige, konstaterar Nationellt centrum för terrorhotbedömning (NCT) i sin helårsbedömning för 2019, uppger Säpo.

Dela artikeln

NCT är en permanent arbetsgrupp från Försvarets radioanstalt (FRA), Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten (Must) och Säkerhetspolisen.

Under fredagen har man släppt sin bedömning av terrorhotet för 2019. Man konstaterar att terrorhotnivån i Sverige är kvar på förhöjd nivå, vilket innebär trea på en femgradig skala.

Detta beslut fattade säkerhetspolischefen redan i januari 2019, baserat på NCT:s helårsbedömning.

"Det främsta terrorhotet mot Sverige kommer under 2019 sannolikt från islamistiskt motiverad terrorism", skriver man.

– Sverige kommer under 2019 fortsatt att betraktas som ett legitimt mål för extremistmiljön såväl i Sverige som utomlands. Det finns ett fåtal individer som har både avsikt och förmåga att begå ett terroristattentat i Sverige, säger Linda Thörnell, chef för NCT.

Terrorhotet från "våldsbejakande högerextremism" bedöms däremot under året ligga på en "låg nivå".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 237905568


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 237905569


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus