Saudiarabiens hjälp till flyktingarna – bygger 200 moskéer i Tyskland

Publicerad 10 september 2015 kl 20.06

Utrikes. Saudiarabien tar inte emot några flyktingar från Syrien över huvud taget. Istället väljer det rika oljelandet att bygga hundratals moskéer i Tyskland så att deras arabiska bröder ska kunna etablera sig där, rapporterar Frankfurter Allgemeine Zeitung .

Dela artikeln

Fria Tider rapporterade igår om att de rika gulfländerna enligt Amnesty International inte har tagit emot en enda syrier som flyr undan inbördeskriget.

Istället har det blivit upp till EU-länderna att "öppna sina hjärtan" och bära en stor del av bördan – inte minst Tyskland, som i år räknar med att ta emot nästan en miljon asylsökare.

Saudiaraben har dock varit förutseende nog att underlätta för araberna att etablera sig i Tyskland, rapporterar Frankfurter Allgemeine Zeitung. Landet planerar nämligen att bygga 200 nya moskéer runt om i Tyskland.

"Det vore kanske bättre om Saudiarabien själv skulle ta emot flyktingar och därmed axla sin ledande roll i den 'islamiska Umman', muslimernas gemenskap", skriver den tyske redaktören Rainer Hermann.


Nyheter från förstasidan

S byter åsikt om försäljning på telefon

"Det ska så klart bort". Öppnar för förbjud – en månad efter beslutet att avyttra sin egen lotteri- och säljverksamhet.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0