Schyman: Sverige måste "förbereda sig" på att ta emot klimatflyktingar

Publicerad 2 april 2019 kl 15.12

Inrikes. Så kallade klimatförändringar kommer förändra världen så pass mycket att människor kommer tvingas "fly" till norra länder som Sverige. Och det behöver svenskarna förbereda sig på nu, menar Gudrun Schyman i Malou efter tio.

Dela artikeln

Den nyblivna klimatalarmisten Gudrun Schyman varnar nu för vad som kommer hända med världen när "klimatförändringarna" slår till.

Dessa konsekvenser ser hon redan i sin hemkommun Simrishamn, hävdar hon i TV4.

När den tidigare Fi-ledaren får frågan om hon själv kan se förändringar i klimatet, tar hon förra sommarens värme som exempel.

Då var det bland annat kris i vattenfrågan och jordbruket, kunde hon beskåda i Simrishamn, menar hon.

– Så vi har temperaturförändringar redan här och nu och det kommer bli väldigt stora problem. Globalt kommer det här föra med sig att människor måste flytta. Ännu fler människor kommer tvingas fly. Och det ska vi förbereda oss på, vi som bor på breddgrader som ändå är möjliga att bo på även om temperaturen ökar med en eller två grader. Den här folkomflyttningen som kommer vara till följd av klimatproblematiken måste vi förbereda oss för nu, säger Schyman.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 184979887


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 184979888


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Gulfdiplomat: Kushner och Witkoff agerade som israeliska agenter – saboterade medvetet förhandlingarna

Trumps sändebud pekas ut som landsförrädare. "Konspirerade för att tvinga USA:s president in i ett krig som han nu desperat försöker ta sig ur."0 

Ekonominyheter

Riksbanken rör inte räntan – varnar för krigets följder

Tillväxtprognosen sänks.. "Utfallsrummet för vad som kan hända framöver är stort."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Blev extremt äcklad." Nu får reportaget hård kritik – bland annat av en minister.0 

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0