" /> " /> " />
Maya Markiewicz. Skärmdump: SVT Play

SD-politiker backar efter kritiken

Publicerad 6 april 2014 kl 15.19

Inrikes.Lokaltidningen Kungsbacka-Nytt publicerade i torsdags en artikel där SD Kungsbackas vice ordförande Maya Markiewicz uppgav att hon inte såg några problem med att kommunen under året skulle ta emot omkring 100 så kallade ensamkommande flyktingbarn.

Gilla artikeln på Facebook

– Det är klart att man måste hjälpa till, konstaterade Markiewicz, som därefter möttes av en storm av kritik på nätet och anklagades för att avvika från partiets linje.

I ett mejl till Fria Tider hävdar Maya Markiewicz nu att de citat som tillskrivs henne i Kungsbacka-Nytt är "ren och skär lögn" och "taget rakt ut ur luften".

"Att vi Sverigedemokrater i Kungsbacka plötsligt skulle ha svängt i vår invandringspolitik stämmer inte. När det skulle beslutas i kommunfullmäktige ang dessa flyktingbarn röstade SD givetvis emot detta förslag", förklarar hon.

"Så länge våra barngrupper bara blir större och större , våra äldre måste räkna sina potatisar och besparingarna i våra skolor bara ökar kommer vi givetvis vara emot mottagandet av asylsökande/ ensamkommande till kommunen. Dryga 9000 personer står i kommunens bostadskö, vi har inte tillräckligt med bostäder och att köpa villor för miljontalskronor är vi helt emot", fortsätter hon.

"Skulle vi Sverigedemokrater ha något att säga till om efter valet i september så kommer vi göra allt för att säga upp avtalet med Migrationsverket omgående!" lovar Maya Markiewicz.

I slutet av februari anklagades Markiewicz för att ha legat bakom en kupp under Sverigedemokraternas lokala årsmöte i Kungsbacka. Ett 20-tal nya okända medlemmar, som i lokaltidningen Norra Halland beskrevs som "knuttar" och "raggare", dök plötsligt upp och röstade fram en helt ny styrelse.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Migrationsforskare: "Man kan knappast tala om ett paradigmskifte"

Minskad invandring bara i marginalerna. Och det är oklart om Tidögänget ens kan ta på sig äran för det lilla, konstaterar forskaren Henrik Malm Lindberg.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0 

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0 Plus