Richard Jomshof (SD)

SD-toppens attack mot AFS: "Israelhatare och antisemiter"

Publicerad 7 september 2018 kl 09.48

Inrikes. Riksdagsmannen och SD-toppen Richard Jomshof går nu till häftigt angrepp mot Alternativ för Sverige, som han kallar "Israelhatare, Förintelseförnekare och antisemiter".

Dela artikeln

De senaste dagarna har Alternativ för Sverige utsatts för en rad häftiga angrepp från olika håll.

I söndags upprättade polisen i Malmö en anmälan om hets mot folkgrupp mot riksdagsmannen Jeff Ahl efter att han sagt "Sverige åt svenskarna, svenskarna åt Sverige" på ett torgmöte. Dagen därpå bröt Stockholms stad ett avtal som gav AFS rätt att använda scenområdet i Kungsträdgården för sin valspurt.

Och igår gick invandrare till attack mot partiets talare under ett torgmöte i Nyköping. Invandrarna förde oväsen, spottade på Kasselstrand och kastade småsten, äpplen och andra föremål mot talarna. De skrek "hora" åt AFS riksdagskandidat Jessica Ohlson och betedde sig hotfullt mot partiets företrädare. "Vi backar inte en millimeter", sade Jeff Ahl till invandrargänget under mötet.

Nu går även SD-toppen Richard Jomshof till angrepp mot AFS.

När Jomshof igår fick en fråga på Twitter om han syftade på Stockholms stads och invandrargängens attacker mot AFS, när han i ett tidigare inlägg beskrev Sverige som en "demokratur", svarade han:

"Sorry, Israelhatare, Förintelseförnekare och antisemiter har aldrig varit min grej."

AFS riksdagskandidat Per Sefastsson skrev det följande svaret till Jomshof på Twitter:

"Du bevisar att SD inte bara närmat sig etablissemanget — ni är en del av det! Att klistra epitet och brunsmeta är samma taktik som etablissemanget använde mot er."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 478066590


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Inrikes

Israel och öppen svenskhet fokus för SD i valet

"Svenskheten är öppen och välkomnande".. Tog strid för Nato, Israel och USA i vårens viktiga linjetal.0 

Manlig strippshow tillbaka efter succé i Sverige

Kommuner och Folkets hus slår upp portarna.. "Utifrån samhällsperspektivet att män som grupp är överordnade kvinnor som grupp".0 

"Vidrigt": Maggans etniska fest väcker starka känslor

"Gott nytt 6776!". Nu pekas S-ledaren ut som "landsförrädare".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0