Alternativ för Sverige

SD:s före detta partisekreterare: "Rösta på AFS"

Publicerad 8 april 2018 kl 18.46

Utrikes. Sverigedemokraternas före detta partisekreterare Jan Milld, 74, gör nu ett ovanligt utspel från sjuksängen. I en video uppmanar han alla att stödja det nya partiet Alternativ för Sverige i höstens riksdagsval.

Dela artikeln

Jan Milld är lite av en invandringskritisk legendar som bland annat är känd för att ha startat föreningen och tidskriften Blågula Frågor på 1990-talet.

Den senaste tiden har han efter att ha drabbats av stroke hållit sig borta från samhällsdebatten. Men nu har Milld släppt en ny video, i vilken han tillkännager att han stöder Gustav Kasselstrands nya parti Alternativ för Sverige.

– Jag har en gång i tiden varit medlem i Socialdemokraterna, i Vänsterpartiet Kommunisterna och i Miljöpartiet. Jag har dessutom varit partisekreterare i Sverigedemokraterna, säger Jan Milld.

Han fortsätter:

– Men i det kommande valet kommer jag inte att rösta på något av de partierna. Utan min röst går till Alternativ för Sverige, som jag bedömer vara det absolut bästa valet för Sverige och för oss alla. Stöd Alternativ för Sverige.

Jan Milld var partisekreterare för Sverigedemokraterna 2004–2005 och efterträddes av David Lång, som nu är riksdagsman.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0