Skärpta bemanningskrav på äldreboenden

Publicerad 12 november 2014 kl 11.02

Inrikes. Från och med nästa år ska alla äldreboenden vara bemannade efter de äldres individuella behov och ha personal dygnet runt, föreslår Socialstyrelsen i nya föreskrifter som har skickats på remiss.

Dela artikeln

– Nu har vi utvidgat regelverket så att det även omfattar den tredjedel av de äldre på äldreboende som inte är demenssjuka. Rätten till individanpassad omsorg och hjälp även nattetid gäller alla som har så stora omvårdnadsbehov att de bor på äldreboende, säger Erik Höglund, avdelningschef på Socialstyrelsen.

Enligt de bindande ska boendet ta fram en plan för hur och när insatserna ska genomföras, och anpassa bemanningen efter det. Socialnämnden måste sedan regelbundet följa upp att den äldre får den omsorg hon eller han har rätt till.

– Det får inte längre vara så att svårt sjuka äldre lämnas ensamma under nätterna eller att personalens schema avgör om de får gå ut, som tillsynen visat. Arbetssätt och bemanning måste anpassas så att varje person får leva ett säkert och meningsfullt liv på sina villkor – hela livet, säger Sayran Khayati, jurist på Socialstyrelsen i ett pressmeddelande.

Socialstyrelsen rekommenderar även att personalen på äldreboendena har minst gymnasiekompetens inom vård och omsorg om äldre.

De nya kraven beräknas kosta 70 miljoner kronor i engångskostnader och sedan cirka 52 miljoner om året. Utöver det kan kravet på bemanning nattetid kosta mellan 258 miljoner och 1 miljard kronor om året beroende på hur mycket mer personal som behövs.


Folkutbytet

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tröstar Rubio EU-politikerna efter JD Vances tal i München

USA fick stående ovationer i år. Friedrich Merz beskriver det som en "återgång till verkligheten".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Mer från Inrikes

Det hände med Cecilia Malmström

Nya jobbet: Global lobbyist – för krig.. "EU-federalistens" starka kopplingar till amerikanska globala nätverk.0 

Fyra åtalas för att ha kritiserat regeringen

"Hänsynslöst agerande".. Nu åtalas en kvinna och och tre män för ofredande.0 

Beskedet: "Vilma" är INTE psykiskt sjuk

Rönningemannen kan dömas till fängelse.. Det framgår av ett rättspsykiatriskt utlåtande.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0