Skattefinansierade sagostunder för invandrare – trots att ingen kommer

Publicerad 11 juli 2013 kl 15.01

Inrikes.Växjö kommun har börjat arrangera sagostunder för invandrare, med en bibliotekarie som uppläsare och med inhyrd tolk. Men inte en enda åhörare har kommit till uppläsningarna, som hållits på somaliska och arabiska.

Gilla artikeln på Facebook

Stadsbiblioteket i Växjö arrangerade tidigare i år en sagostund för arabiska barn på idrotts- och kulturanläggningen Araby Park Arena. Sagan skulle läsas upp på svenska av bibliotekarien Lena Johansson, medan en inhyrd tolk översatte till arabiska. Men sagostunden blev ett fiasko – inte en enda person kom och lyssnade.

Trots misslyckandet har Växjö kommun valt att arrangera ännu en sagostund – den här gången på somaliska. Det visade sig emellertid att intresset hos de somaliska barnen var precis lika klent som bland araberna, rapporterar Växjö kommuns personaltidning Ventilen (nr 2, 2013), vars reporter Anneli Wirdenäs närvarade vid den somaliska sagostunden.

Efter att den sagoläsande bibliotekarien Lena Johansson samtalat ett tag med Ventilens reporter, har vare sig den inhyrda tolken eller några somaliska barn infunnit sig. Lena Johansson säger att hon tycker att det är ”svårt att förhålla sig” till att svenskar är punktliga, medan människor från andra kulturer inte ser lika allvarligt på att passa tider.

– Hur länge ska man vänta? Sist gick jag när ingen hade kommit efter tio minuter eftersom jag också hade pass nere på biblioteket. Då bad jag tolken stanna och läsa ifall det skulle komma barn efter hand, berättar Johansson för Ventilen.

Men när väntan är över visar det sig att den här gången kommer inte ens den somaliska tolken till sagostunden. Någonstans måste det ha ”klickat i kommunikationen”, tror Johansson, som uppger att kommunen kommer att fortsätta med de mångkulturella sagostunderna i höst.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Danmark: Invandringen största hotet

Ryssland och Trump i all ära. Men "invandringen är det största inre hotet mot Norden", enligt Danmarks statsminister.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0