Skola tvingar elever att äta halalkött

Publicerad 10 oktober 2012 kl 14.58

Inrikes.På Praktiska gymnasium i Landskrona och Helsingborg har skolorna beslutat sig för att satsa på enbart halalslaktat kött. De elever som av religiösa eller andra skäl inte vill äta halalslaktat kött uppmanas av rektorn att äta smörgåsar, eller inte äta alls.

Gilla artikeln på Facebook

Det stormar kring två gymnasieskolor i Skåne och elever har börjat samla in namnunderskrifter. De protesterar mot skolledningens beslut att stryka fläskkött från skolmatsedeln och enbart köpa in halalslaktat kött från en libanesisk leverantör.

- Alternativet är att de äter sallad och smörgås, eller helt enkelt låter bli att äta, säger rektor Paul Johansson om de elever som vägrar äta halalmaten till Helsingborgs Dagblad.

Han är oförstående inför kritiken och när Fria Tider kontaktar honom väljer han att inte svara på hur skolans principer rimmar med den grundlagsfästa religionsfriheten, eller det faktum att många kristna, av religiösa skäl, inte kan äta kött från djur som har slaktats på detta sätt.

"Jag kan inte komma i från det faktum, rörande vår situation med skolmaten, att djuren slaktats i Sverige samt att slakten skett enligt alla gällande lagar och föreskrifter, både vad gäller bedövning, avlivning och hygien", skriver Paul Johansson i ett e-brev till Fria Tider.

Han vill heller inte svara på om han anser att beslutet följer artikel 18 om religionsfrihet i FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna.

Till Helsingborgs Dagblad säger Paul Johansson däremot att han kan tänka sig att byta tillbaka igen, men endast om det blir "kraftiga elevprotester".


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Inrikes

Mohamsson: "Rasister" har synpunkter på att jag heter Mohamsson

Nya L-ledarens antirasistiska brandtal i Almedalen.. Pappa hittade på namnet som "en gest av respekt, tacksamhet och stolthet".0 

Gamla SD-hataren Simona Mohamsson vald till ny L-ledare

Valdes utan motkandidater.. "Van vid att slå i underläge och överträffa oddsen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0