Gustav Fridolin.

Skolans historieböcker ska könskvoteras

Publicerad 5 februari 2015 kl 11.31

Inrikes. En granskning som vänstertidningen Dagens Nyheter gjort visar att det är alldeles för många män i skolans historieböcker. Nu lovar utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) ökad statlig kontroll över läromedlens innehåll – så att elever får lära sig att kvinnor haft ett större inflytande i historien än de själva verket haft.

Dela artikeln

Att en stor majoritet av de historiens mest kända personer är män är det förmodligen få som skulle säga emot. Men från vänsterliberalt håll kommer nu allt högljuddare krav på att ändra historien och anpassa den till den just nu dominerande ideologin.

En granskning som Dagens Nyheter gjort visar att historieböckerna i skolan mycket riktigt har en "skev könsfördelning". Endast 13 procent av alla namngivna personer i de vanligaste läromedlen i historia är kvinnor.

Gustav Fridolin reagerade snabbt på Bonniertidningens stora avslöjande och kallade på onsdagen företrädare för branschorganisationerna Svenska läromedel och Sveriges läromedelsförfattares förbund (SLFF) till ett krismöte där han krävde en förklaring.

Nu öppnar den 31-årige karriärpolitikern för en ökad statlig ideologisk kontroll över historieböckerna. Bland annat ska myndigheterna Skolinspektionen och Skolverket få ökade möjligheter att granska skolböckerna ur ett vänsterliberalt perspektiv innan de ges ut.

– Läroplanens krav på jämställdhet ska inte bara vara poetisk utfyllnad. Därför är det viktigt att lärarna får tillgång till bra läromedel. Förlagen ska ha möjlighet att arbeta nära Skolverket och ha kontinuerliga diskussioner för att kunna kvalitetssäkra läromedlen, säger Gustav Fridolin till Dagens Nyheter.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Fel av polisen neka kristen protest under Pride

Förvaltningsrätten river upp beslutet. Polisen påstod att ordning och säkerhet inte kunde garanteras.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0