Soros och politiken

Soros ville skicka Bildt till Albanien

Publicerad 12 augusti 2016 kl 15.19

Utrikes. Vänstermiljardären George Soros uppmanade år 2011 Hillary Clinton att intervenera i Albanien – och föreslog svenske Carl Bildt som medlare. Det visar ett mejl från den senaste Wikileaks-läckan, rapporterar Balkan Insight.

Dela artikeln

I januari 2011 utbröt våldsamma demonstrationer i Albaniens huvudstad Tirana efter att regeringen anklagats för korruption.

Detta oroade den internationelle finansspekulanten George Soros så pass mycket att han bad USA:s dåvarande utrikesminister Hillary Clinton att blanda sig i konflikten och stoppa protesterna.

I ett mejl som publiceras av Wikileaks uppmanar Soros den amerikanska utrikesministern att se till att regeringen i Albanien "förekommer" demonstrationerna och ser till att "tona ned" sina offentliga uttalanden.

Han uppmanar också Clinton att utse en medlare som kan skickas till Tirana för att lösa konflikten. Soros förslag: Sveriges dåvarande utrikesminister Carl Bildt, Finlands före detta president Martti Ahtisaari eller Slovakiens nuvarande utrikesminister Miroslav Lajcak.

Bara tre dagar efter att Hillary Clinton mottagit George Soros mejl var Miroslav Lajcak på plats i Albanien för att medla som EU-sändebud, rapporterade BBC News då.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här bombas iranska tv-ankaret i direktsändning

Flyr studion i panik – "Allahu akbar". Tv-bolaget IRIB:s stora högkvarter står i lågor efter Israels bombattack.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0