Stämmer Google – fick sparken för att han ifrågasatte mångfald

Publicerad 10 januari 2018 kl 08.24

Utrikes. James Damore fick sparken från sitt jobb som systemutvecklare på Google efter att ha ifrågasatt företagets policy att kvotera in kvinnor och personer från minoritetsgrupper. Nu stämmer han Google för diskriminering.

Dela artikeln

Det var i augusti förra året som James Damore avskedades av Google efter att ett internt PM han skrivit fått viral spridning på nätet.

I texten riktade han hård kritik mot Googles så kallade mångfaldspolicy vid rekryteringar. Han konstaterade bland annat att kvinnor inom hans fält tjänade mindre än män på grund av biologiska könsskillnader, inte på grund av så kallad sexism.

Enligt Google stred åsikterna mot företagets "värdegrund".

Nu har Damore, tillsammans med flera andra före detta anställda, lämnat in en stämningsansökan mot Google, rapporterar CNBC.

Enligt stämningen har Google systematiskt diskriminerat och straffat medarbetare på basis av dessas "konservativa politiska åsikter", "manliga kön" och "vita ras".

Det hävdas också att företaget är "öppet fientlig mot konservativa tankegångar" och att Damore och andra blivit "utfrysta och förminskade" på grund av deras åsikter. Google beskrivs "ideologisk ekokammare" som tillämpar "olaglig kvotering" på bekostnad av vita män.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 606027292


Varnish cache server