Arkivbild.

Stenkastare gripen för mordförsök på polis – kastade stora stenar från höghus

Publicerad 31 augusti 2017 kl 11.04

Inrikes. En polispatrull utsattes för stenkastning i Östberga i södra Stockholm natten till torsdag. En man har gripits misstänkt för mordförsök på en polis. Personen ska ha kastat en stor sten mot polisen högt uppe från ett höghus.

Dela artikeln

Det var vid halv fem-tiden i morse som polisen tillkallades efter att ett vittne sett ett misstänkt inbrott vid en byggarbetsplats på Valla torg i Årsta söder om Stockholm.

När polisen anlände till platsen flydde två misstänkta gärningspersoner därifrån.

Men insatsen fortsatte och strax därefter kastades det ned sten mot polisen högt uppe från ett höghus.

Bilrutan på polisbilen krossades. Dessutom var en hundförare "mycket nära" att bli träffad av en knytnävsstor sten, skriver polisen på sin hemsida.

– Det kastades stenar och misstänkt porslin från minst tionde våningen, säger polisens presstalesperson Anders Bryngelsson till Expressen.

Polispatrullen lyckades lokalisera lägenheten som stenarna kastats ifrån och hittade där en misstänkt man samt material som kan knytas till brottsplatsen. Mannen ska även ha varit jordig och tidigare synts vid brottsplatsen när polisen anlände.

Den misstänkta personen greps och en förundersökning om försök till mord på polismannen har inletts. Enligt polisen ska avsikten ha varit att träffa patrullen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 878776012


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 878776013


Varnish cache server

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0