Nu meddelar inrikesministern Theresa May att landet kan komma att lämna Europakonventionen för mänskliga rättigheter.

" />

Nu meddelar inrikesministern Theresa May att landet kan komma att lämna Europakonventionen för mänskliga rättigheter.

" />

Nu meddelar inrikesministern Theresa May att landet kan komma att lämna Europakonventionen för mänskliga rättigheter.

" />
UTESLUTER INGET: "Jag vill klargöra att vi inte avvisar några som helst lösningar – inklusive att lämna konventionen totalt", sade inrikesminister Theresa May i ett utspel i veckan.Foto: Brittiska Inrikesdepartementet

Storbritannien överväger lämna Europakonventionen

Publicerad 11 mars 2013 kl 08.14

Utrikes.Storbritannien bör överväga att säga upp Europakonventionen för mänskliga rättigheter (EKMR) eftersom den saboterar den brittiska regeringens möjligheter att bekämpa brott och kontrollera invandringen. Det meddelar den brittiska inrikesministern Theresa May i ett utspel.

Gilla artikeln på Facebook

Storbritanniens regerande Torypari har de senaste åren haft stora problem med Europadomstolen för mänskliga rättigheter (ECHR) i Strasbourg, som övervakar efterlevnaden av EKMR och som på många håll beskrivs som en rent kulturmarxistisk inrättnig. Domstolen har bland annat fällt Sverige för brott mot EKMR eftersom invandrare inte alltid har möjlighet att montera parabolantenner utanför sina lägenheter, vilket domstolen ansåg var en mänsklig rättighet.

I Storbritannien har regeringen alltså till sist tröttnat på det överstatliga organet, som man anser gör intrång i den brittiska suveräniteten. Och enligt Theresa May är man inte främmande för att helt frånträda konventionen.

– Före 2015 behöver vi en plan för hur vi ska hantera Europadomstolen för mänskliga rättigheter. Och ja, jag vill klargöra att vi inte avvisar några som helst lösningar – inklusive att lämna konventionen totalt, sade hon i ett utspel enligt Daily Mail.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 242722777


Varnish cache server

Nu blir det kriminellt att "allvarligt skada" kvinnors ego. Den som "återkommande" beskyller sin fru för att ha fel kan få långa fängelsestraff.0 Plus

Mer från Utrikes

Sjömän på USA:s hangarfartyg försöker hoppa överbord – orkar inte mer

Anhöriga slår larm.. Självmordskaos på USS Abraham Lincoln efter nio månader i rad till havs.0 

Hunter Biden: Hemlig "bögmaffia" styr Washington – Graham pekas ut

Dessa toppolitiker omnämns.. Senatorn uppges ha klätt sig i röda kvinnliga underkläder och betalat homosexuella för att göra "outsägliga saker mot honom".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0