Stort intresse för taxiartikel

Publicerad 4 april 2013 kl 16.09

Inrikes.Flera har hört av sig till Fria Tider efter tisdagens artikel som handlade om taxibolag som inte beviljar kunder en svensk taxichaufför om de ber om det.

Gilla artikeln på Facebook

Några av dem som mailat redaktionen påpekar att flera taxibolag går med på önskemål om språkkunskaper hos taxichauffören, vilket gör att människor med invandrarbakgrund på så sätt kan få igenom krav om att bli körda av sina egna landsmän. Taxi Stockholm pekas ut som ett av de bolag som beviljar kunders önskemål om språkkunskaper på arabiska, finska, persiska m.fl språk, Fria Tider har sökt bolaget för en kommentar.

En av dem som hör av sig har dåliga erfarenheter av taxi och beklagar sig över att dennes morfar inte beviljas svensk chaufför i hemtjänsten. Personen menar att svenska taxichaufförer är de enda som klarar av att förstå vägbeskrivningar och att man med dem slipper språkförbistringar. Vid ett tillfälle, när taxi beställts för transport till sjukhuset, gav morfadern tillslut upp och ringde på ambulans istället eftersom någon taxi aldrig kom trots att han väntat i över en timme.

En 23-årig kvinna som hör av sig, bosatt på en mindre ort, har däremot mestadels goda erfarenheter av att åka taxi. "Efter alla dessa tråkiga historier vill jag bara passa på att skriva om bra chaufförer", upplyser hon i sitt mail, "de är så oerhört trevliga att det är ett rent nöje att åka med dem".

Se även
Taxibolag säger nej till ”svensk chaufför”


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0