Foto: European Parliament/flickr.

Svenskar likgiltiga till Schengen

Publicerad 1 juni 2012 kl 17.45

Utrikes.Ett gränslöst Europa är enligt en ny undersökning inte särskilt viktigt för svenskarna. Inte heller har svenskar särskilt högt förtroende för statistik om migration.

Gilla artikeln på Facebook

Undersökningen, som är beställd av EU-kommissionen, släpptes under dagen, skriver europaportalen.se. Nästan hälften av alla tillfrågade svenskar tycker inte det är speciellt viktigt, eller inte alls viktigt, att kunna resa i ett Europa utan gränskontroller. Det är bara Danmark som har en lägre siffra än Sverige. Genomsnittet i EU är annars att två tredjedelar ser det som viktigt att kunna resa utan gränskontroller.

Sverige har däremot en positiv syn på arbetskraftinvandring. Många av de tidiga EU-länderna är inte alls lika positiva, och det vill EU-kommisionären Cecilia Malmström (fp) göra något åt.

– Vi måste belysa de positiva effekterna av invandring och inte bara de negativa och vi kommer att inleda en bred diskussion om behovet av arbetskraftsinvandring, sade Cecilia Malmström enligt europaportalen.se.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 590653819


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0