Europadomstolen.

Sverige får inte utvisa iransk konvertit

Publicerad 25 mars 2016 kl 12.45

Inrikes. En iransk man fick avslag på sin asylansökan i Sverige. Men enligt Europadomstolen får utvisningen inte verkställas förrän de svenska myndigheterna har tagit i beaktande att iraniern nu påstår sig ha konverterat till kristendom.

Dela artikeln

Mannen kom till Sverige 2009 och uppgav då som asylskäl att han varit politiskt aktiv mot styret i Iran.

Migrationsverket kom dock fram till att han hade överdrivit sin aktivism och att han inte riskerade omänsklig behandling om han skickades hem igen.

Iraniern krävde då utan resultat att myndigheterna skulle behandla som "ny omständighet" att han konverterat till kristendom efter att ha kommit till Sverige.

Nu får Sverige bakläxa av Europadomstolen, som slår fast att Sverige måste pröva mannens asylskäl igen med konverteringen som grund. Enligt domstolen skulle en utvisning strida mot Europakonventionen om de mänskliga rättigheterna i artiklarna om "rätt till livet" och förbud mot "omänsklig eller förnedrande behandling".

Sverige ska enligt domen betala mannens rättegångskostnader på motsvarande 311.000 kronor.


Nyheter från förstasidan

Nu vill varannan regeringsväljare se SD i regeringen

Bara 26 procent är negativa. Men bland L-väljarna är motståndet ännu starkt – och nu kan inställningen avgöra partiets öde.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Gamla SD-hataren Simona Mohamsson vald till ny L-ledare

Valdes utan motkandidater.. "Van vid att slå i underläge och överträffa oddsen."0 

Resten av din årsinkomst går till skatt

Skattebetalardagen infaller idag.. Resten av året jobbar du gratis – allt går i skatt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0