Foto: Riksdagens kansli

Sverigedemokrater högst närvaro i riksdagen

Publicerad 30 maj 2012 kl 22.01

Inrikes.Skolk är vanligt bland riksdagsledamöterna. Centerpartister uteblir från 26 procent av alla omröstningar. Högst närvaro har Sverigedemokraterna.

Gilla artikeln på Facebook

Det är si sådär med närvaron bland de högavlönade riksdagsledamöterna, när det är dags att rösta i riksdagen. I medel dyker var åttonde riksdagsledamot inte upp för att trycka på knappen. Det skriver Riksdag och Departement.

SD bäst - Juholt sämst
Sverigedemokraterna med sina 19 ledamöter har högst närvaro vid omröstningar, med 98 procent. Lägst har centerpartiet, där mer än var fjärde riksdagsledamot inte infinner sig.

Sämste ledamot är socialdemokraternas förre partiledare Håkan Juholt, som bara närvarat vid var tredje omröstning. Partiledaren för Sverigedemokraterna Jimmie Åkesson har högst närvaro av de partiledare som också är riksdagsledamöter. Han har inte varit frånvarande från en enda omröstning.

Snillrikt system för att slippa närvara
De sju riksdagspartierna utöver SD har ett informellt system kallat "kvittning" där oanmält frånvarande ledamöter vägs upp genom att en ledamot i det motstående politiska blocket låter bli att rösta. På så sätt spelar det ingen roll om ledamöter misslyckats med att sjukanmäla sig eller ta ledigt så att deras ersättare tas in.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 521471599


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 521471600


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Kasselstrand: Utbrett valfusk i skolvalet – från lärarnas sida

Stödet är egentligen "mycket" större, enligt Kasselstrand. AFS-sedlar ska ha beslagtagits och elever förbjudits att skriva in partinamnet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Prognosgurun: Så stor chans har Tidö att vinna valet

Sannolikheten är liten – men den finns.. Då tros vi kunna vara säkra på vilken sida som vann.0 Plus

M-topp medger: "Misstag" att vi delade ut 217.000 medborgarskap

Fredrik Kärrholms självkritik.. "Har själva blivit bortröstade på grund av invandringen."0 

SD vill styra regionen – med Allard

Föreslår koalition i Örebro län.. "Örebropartiet har fått elva mandat av väljarna, och det ska respekteras."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0