Foto: Riksdagens kansli

Sverigedemokrater högst närvaro i riksdagen

Publicerad 30 maj 2012 kl 22.01

Inrikes.Skolk är vanligt bland riksdagsledamöterna. Centerpartister uteblir från 26 procent av alla omröstningar. Högst närvaro har Sverigedemokraterna.

Gilla artikeln på Facebook

Det är si sådär med närvaron bland de högavlönade riksdagsledamöterna, när det är dags att rösta i riksdagen. I medel dyker var åttonde riksdagsledamot inte upp för att trycka på knappen. Det skriver Riksdag och Departement.

SD bäst - Juholt sämst
Sverigedemokraterna med sina 19 ledamöter har högst närvaro vid omröstningar, med 98 procent. Lägst har centerpartiet, där mer än var fjärde riksdagsledamot inte infinner sig.

Sämste ledamot är socialdemokraternas förre partiledare Håkan Juholt, som bara närvarat vid var tredje omröstning. Partiledaren för Sverigedemokraterna Jimmie Åkesson har högst närvaro av de partiledare som också är riksdagsledamöter. Han har inte varit frånvarande från en enda omröstning.

Snillrikt system för att slippa närvara
De sju riksdagspartierna utöver SD har ett informellt system kallat "kvittning" där oanmält frånvarande ledamöter vägs upp genom att en ledamot i det motstående politiska blocket låter bli att rösta. På så sätt spelar det ingen roll om ledamöter misslyckats med att sjukanmäla sig eller ta ledigt så att deras ersättare tas in.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 896626236


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0