Sveriges Radio

Sveriges Radio förtalade chef­redaktören efter mordförsöket

Publicerad 5 februari 2013 kl 16.46

Media.När Sveriges Radio P3 Nyheter rapporterade om mordförsöket på Dispatch Internationals chefredaktör Lars Hedegaard så förtalade de honom och påstod felaktigt att han var dömd för "rasism".

Gilla artikeln på Facebook

P3 Nyheter valde att förtala Lars Hedegaard i samband med nyhetsinslaget klockan 15.00 om mordförsöket mot honom.

"För några år sedan blev han dömd för ett blogginlägg där han skrev att muslimska pappor våldtar sina barn", säger radiotalaren i statsradion, trots att Hedegaard friades i tingsrätt och friades när han överklagade den fällande domen i hovrätten till Högsta domstol, vilket inte SR nämner.

Samhällsklimatet i Sverige är väldigt repressivt och många svenska medier har skadeglatt rapporterat om mordförsöket. Får några år sedan meddelade statsminister Fredrik Reinfeldt att Sverigedemokrater som utsätts för våldsdåd för sin delaktighet i politiken får skylla sig själva. Några nummer av Dispatch International har delats ut till SD:s medlemmar.

Danmarks statsminister däremot har kraftigt fördömt mordförsöket mot Hedegaard och kallat det ett angrepp på yttrandefriheten.

Skvallerbloggen Nyheter 24:s chefredaktör Ehsen Fadakar menar däremot på att annan svensk media är för milda i fördömandet av Hedegaard.

"Lars Hedegaard säger att 'muslimer våldtar sina barn'. Då kallas han för 'islamkritiker' av DN. Hjälp", skriver han på twitter och får medhåll av flera journalistkollegor.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 916035734


Varnish cache server

Transvestiten gjorde småbarnen till sexslavar. Urinerade spädbarn i munnen tills det orsakade sjukdom.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0