Ungern var inte lika "sluga" som andra länder under invandringsvågen eftersom de valde att stänga ute invandrarna, menar SVT:s expert. Migranterna hade kunnat "gynna" landet, påstås det.

SVT Aktuellt: "Flyktingar" hade kunnat "hjälpa" Ungerns ekonomi

Publicerad 1 februari 2019 kl 17.00

Utrikes. Ungern har massor av jobb men för lite arbetskraft. Torsdagens SVT Aktuellt presenterade dock en lösning: invandrare och flyktingar. "Varför tog inte Ungern chansen under flyktingkrisen?", undrar programledaren.

Dela artikeln

Ungern har infört en ny lag som gör att arbetsgivare kan tvinga arbetstagare att jobba 8 timmar övertid per vecka.

SVT Aktuellt kallar detta för en "slavlag".

Egentligen har landet inga ekonomisk problem, tvärtom, men indirekt finns problem eftersom man saknar arbetskraft. En hel del har lämnat landet för högre löner utomlands, och i Ungern finns massor av jobb.

Det innebär att ungrare kan behöva arbeta mer än normalt.

SVT har dock hittat en lösning utanför det "slav"-system som den svenska statliga tv-kanalen menar att Ungern har infört.

Aktuellt har bland annat pratat med en nationalekonom, Gabor Karsai, som enligt SVT har "en lösning som hade kunnat hjälpa Ungern".

– Genom hela migrationsprocessen har länder som är slugare än Ungern sett till att skapa möjligheter för de migranter som hade yrken som gjorde att de passade in, säger han och menar att invandringen hade kunnat vara "gynnsam" för landet.

"Ja, varför tog inte Ungern chansen under flyktingkrisen?", undrar sedan direkt programledaren Lotta Bouvin-Sundberg.

På detta svarar SVT:s korrespondent Christoffer Wendick att Ungern aldrig såg flyktingströmmen som någon chans utan som en risk.

– Strax före flykting- och migrationshösten 2015 drog Viktor Orbán igång en antimigrationskampanj, och den har egentligen pågått sedan dess, förklarar han och påpekar också att de "allra flesta" ungrare dessutom har en klart negativ syn på muslimer.

Så här skriver komikern Aron Flam på Twitter om inslaget:

"Första inslaget i #svtaktuellt ikväll handlar om att den fria marknaden är dålig, andra om att det är dåligt att äta kött, tredje är att Ungern förlorar pengar på att inte ta in flyktingar..."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 937127187


Varnish cache server

Transvestiten gjorde småbarnen till sexslavar. Urinerade spädbarn i munnen tills det orsakade sjukdom.0 Plus

Mer från Utrikes

En av presidentens tidigare främsta anhängare har fått nog. Larmet: Vita huset förbereder tvångsvärvningar till "jättelik markinvasion" av Iran.0 

Här stormar tusentals araber EU:s gräns

Video: Fullkomliga kaosscenerna vid Medelhavet.. Männen skriker av lycka när de passerar in i Europa.0 Plus

Musk: "Den som är emot återvandring är förrädare"

Hårda orden om de som inte vill skicka hem invandrarna.. Medhållet: "Man kan inte älska sitt land och motsätta sig återvandring."0 

Varannan amerikan vill häkta Netanyahu

Endast var fjärde säger nej.. Men New York-borgmästaren har körts över av Trump.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0