Smugglaren på SVT

SVT: OK att smuggla illegala invandrare och jobba hos oss

Publicerad 31 oktober 2017 kl 09.32

Inrikes. Journalisten Fredrik Önnevall får jobbar kvar på statliga Sveriges Television även efter att han i hovrätten dömts för människosmuggling. Enligt SVT har man "fortsatt förtroende" för Önnevall och de andra dömda medarbetarna.

Dela artikeln

Det var igår som SVT:s Fredrik Önnevall och två andra SVT-medarbetare fälldes även i hovrätten för människosmuggling efter att ha organiserat en illegal resa åt en arabisk ung man som ville ta sig till Sverige för att söka bidrag och asyl. Det hela skedde i samband med inspelningen av SVT-programmet "Fosterland".

Hovrätten fastställde tingsrättens villkorliga dom med 75 timmars samhällstjänst för brottet människosmuggling av normalgraden.

Men Fredrik Önnevall kan ändå ta det lugnt. Han får jobba kvar på SVT. Det förklarade programdirektör Lena Glaser i SVT Aktuellt igår.

– Vi måste titta på fall till fall och på brottets karaktär. I det här fallet hamnade teamet i en svår och oväntad situation där de klev ur sina roller och tog ett personligt beslut baserat på humanitära grunder, säger Lena Glaser.

Glaser har dock inget att invända mot domen i sig. Trots det anser hon att journalisterna ska få jobba kvar.

"Vilka brott får man inte begå och samtidigt vara en profil på SVT?"

– Det är helt orimligt att uttala sig om. Som sagt, vi gör bedömningar från fall till fall. Det handlar om brottets karaktär och om omständigheterna.

Enligt SVT:s policy får medarbetare inte ta ställning i politiska frågor. Men där upprepar Lena Glaser svamligt att Fredrik Önnevall och hans kollegor tog ett "personligt beslut" i ett enskilt fall även om det också kan säga något om deras värderingar "där och då".

– Det rimmar naturligtvis inte med vår policy men i det här fallet tycker vi inte att det är problematiskt att ha fortsatt förtroende för de här personerna, säger Lena Glaser.

På måndagen förklarade hovrättspresidenten Lennart Svensäter för Ekot att Fredrik Önnevalls argument om "humanitär grund" inte håller. Detta eftersom de passerade land efter land efter land.

– De har passerat flera länder som de kunnat söka asyl i. Om det är en rättssäker process i länderna man passerar finns inget humanitärt skäl till varför man inte söker asyl i något av de andra länderna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 543418820


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Kasselstrand: "Jag säger nej till sionistisk underkastelse"

Applåderna när han fördömer "terrorstaten" Israel.. "Skulle Gud skapa en stat som ägnar sig åt mord, folkmord, fördrivning, pedofilbeskyddande och att jaga ut kristna från deras hemländer?"0 

Liam Nebel häktad för skoldådet

"Han medger att det föreligger sannolika skäl för mord.". 18-åringen hade tidigare omhändertagits och placerats i ett familjehem.0 

Svensk jetdrönare ska kunna slå mot luftförsvar

Konceptmodell avtäckt i Linköping.. Kan tas i bruk 2035 om regeringen beslutar att gå vidare med utvecklingen, enligt Saab.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0