Sydsvenskan tappade var femte läsare

Publicerad 11 juni 2014 kl 18.23

Media. De svenska dagstidningarna fortsätter att minska i räckvidd. Värst drabbad är Sydsvenskan som har förlorat 50.000 läsare – det vill säga nästan var femte – jämfört med förra året.

Dela artikeln

Orvesto Konsuments senaste mätning visar att även de rikstäckande dagstidningarna fortsätter att se sin räckvidd rasa – om än i något långsammare takt.

Kvällstidningarna Expressen och Aftonbladet har tappat ungefär var tionde läsare var sedan förra året. För morgontidningarna är situationen något mindre dyster: Dagens Nyheters räckvidd minskade med 7,8 procent och Svenska Dagbladets med 5,6 procent.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0