Åt murmeldjur – fick pesten och dog

Publicerad 5 maj 2019 kl 12.54

Utrikes. Myndigheterna i Mongoliet har satt över 150 människor i karantän. Detta efter att två ryska turister dött av böldpest sedan de ätit murmeldjur på besök i landet, rapporterar RT.

Dela artikeln

Turistern blev serverade organ från vilda infångade murmeldjur under en resa i Mongoliet, varpå båda smittades av böldpest och dog.

Murmeldjuren visade sig vid laboratorieanalys bära på en särskilt aggressiv variant av böldpest, som under medeltiden orsakade Digerdöden.

Digerdöden slog ut en tredjedel av Europas och Orientens befolkningar på 1300-talet. I Sverige beräknas upp till två tredjedelar av befolkningen ha strukit med.

Myndigheterna har satt åtminstone 150 personer som paret haft kontakt med innan de dog i strikt karantän av rädsla för att sjukdomen ska sprida sig vidare mot tätbefolkade områden.

Pesten orsakas av bakterien Yersinia Pestis hos pestloppan Xenopsylla cheopis, som i sin tur angriper gnagare, framförallt råttor men också hamstrar, murmeldjur och ekorrar. På medeltiden var det främst svartråttan som var värd för loppan.

Bakterien anses enligt historieforskningen ha överförts till människan antingen genom bett från en infekterad loppa eller genom direktkontakt med ett annat infekterat värddjur, t.ex. en råtta. Att människor skulle ha ätit infekterade värddjur har hittills inte varit en framträdande teori bland historiker.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 160220762


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0