Martin Schibbye.

Terrorjournalister klagar på fängelsekomfort

Publicerad 30 januari 2012 kl 12.21

Utrikes.De terrordömda svenska journalisterna i Etiopien trivs inte i fängelset.

Gilla artikeln på Facebook

Det är kallt även när de sover i samma säng. Martin Schibbye har hittat en råtta i sängen. Medfångar i fängelset i Etiopien misstänks ha TBC eller annan smittsam sjukdom. Fångarna har inte tillåtelse att använda telefon eller mail. På dagen är det lite väl varmt.

New York Times, som talat med Martins fru Linnea Schibbye Steiner, skriver att de båda svenska fängslade journalisterna nog kommer att benådas i förtid på grund av internationella påtryckningar. I fängelset skyddas de båda vita "skjutjärnsjournalisterna" av sina svarta medfångar som skämtsamt kallar deras gemensamma säng för "svenska ambassaden".

Som Fria Tider redan rapporterat om håller svenskarna på och bygger bibliotek i fängelset.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 167733473


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus