Expressen inför rätta
Thomas Mattsson.

Thomas Mattsson åtalas för förtal – igen

Publicerad 8 december 2016 kl 14.37

Media. Expressens vapenbrottsdömde chefredaktör Thomas Mattsson åtalas för tredje gången för förtal, denna gång av affärsmannen Emil Amir Ingmanson. Mattsson är sedan tidigare även åtalad för förtal mot en pensionerad docent från Västra Frölunda som felaktigt hängdes ut våldsbejakande näthatare i Expressen.

Dela artikeln

Den enskilda stämningsansökan för grovt förtal alternativt förtal lämnades in till Stockholms tingsrätt på måndagen.

Målet gäller en artikel som publicerades på Expressens sida "Dina Pengar" den 15 oktober.

"Affärsmannen Emil Amir Ingmanson, 39, pekas ut som hjärnan bakom Falcon Funds-härvan", står det bland annat i artikeln, som fortfarande ligger kvar på tidningens hemsida.

Ämnet är skandalen kring det maltesiska fondbolaget Falcon Fund och deras tre fonder.

Ingmansons ombud anser att Thomas Mattsson ska dömas för grovt förtal eftersom uppgiften om att affärsmannen är "hjärnan bakom Falcon Funds-härvan" är "direkt felaktig" och uthängningen nått ut till miljontals läsare.

"Ingmanson är inte någon offentlig person utan en enskild privatperson. Publiceringen av hans namn och bild har inte syftat till att varna allmänheten eller att verka för att han skulle kunna gripas. Syftet med publiceringen skulle under alla förhållanden likaväl kunnat nås utan återgivande av hans namn och i vart fall utan att publicera bild", står det i stämningen.

"De aktuella uppgifterna har lämnats utan att det över huvud taget finns någon formell brottsmisstanke riktad mot Ingmanson och det kan därmed inte anses försvarligt att publicera Ingmansons namn och bild i artikeln."

Thomas Mattsson åtalades i oktober förra året, efter en insamling från bland annat Fria Tiders läsare, för att ha hängt ut en pensionär med namn och bild för att han skrivit kommentarer på Fria Tider och Avpixlat. I det målet väntas huvudförhandlingen äga rum någon gång i vår.

En person som hängdes ut som "knarkbaron" och "kokainkung" i tidningen stämde Thomas Mattsson för förtal i november förra året.

Mattsson är tidigare dömd för anstiftan till vapenbrott.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 321509864


Varnish cache server

Mannen hade inte ens bytt juridiskt kön. Nu ska DO undersöka om gymkedjan STC gjort sig skyldig till diskriminering.0 

Mer från Media

Kalla Faktas scoop: Grok skriver "rasistiska" saker och vill kasta ut SVT

TV4:s reportrar har tagit sig an Elon Musks AI-tjänst.. "Målar upp en konspirationsteori om att judiska nätverk släppt in muslimer i Sverige."0 

Bonnier ska betala 13.000 kronor till NMR

"Har helt fräckt stulits.". Nu tvingas familjen ersätta sin nemesis.0 

IFS-skaparen: "Dumt av SVT" att stoppa programmet

Producenten Michael Lindgren kritiserar beslutet.. Alinia anklagar samtidigt SVT:s ansvariga utgivare för "rena propagandalögner".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0