Tidning granskar Värmlands flykting­mottagande

Publicerat den 18 oktober 2012 kl 18:03

Karlstad. Enligt boende i Säffle syns polis och ambulans mer eller mindre varje dag utanför Migrationsverkets lokaler på orten. Alkohol- och narkotikamissbruket bland de boende är utbrett och det är ofta bråk på förläggningen. Nyligen dömdes en av de boende till 8,5 års fängelse för mordförsök efter att ha knivhuggit en annan man.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Dylika händelser är en av många anledningar till att Karlstadbaserade Nya Wermlands Tidning (NWT) nu beslutat sig för att i en tre dagar lång artikelserie granska Värmlands flyktingmottagning. Tidningen erkänner i sin öppningsartikel att långt ifrån alla av dem som kommer är flyktingar, men har ändå valt att använda ordet flykting som samlingsnamn.

– Bakgrunden till artikelserien är att många små kommuner i Värmland tagit emot relativt många flyktingar under senare år. I år har mottagandet accelererat pga händelserna i vår omvärld. Detta har lett till att frågan diskuteras av många i samhället på olika nivåer, säger NWT:s ansvarige utgivare Rolf Matthies till Fria Tider.

Han tar även upp exemplet med den nyöppnade flyktingslottet i Glava som kommunledningen i Arvika aldrig informerades om. Migrationsverket bestämde sig för att inhysa 200 flyktingar på en ort som nätt och jämnt har 200 bofasta invånare. En företagare ifrån Stockholm tjänar stora summor pengar på att hyra ut till Migrationsverket medan de boende på orten har fått ställa upp och hjälpa till – gratis – i brist på anställd personal.

I en artikel intervjuas professor Jan Ekberg som menar att invandringen kostar mellan 40 och 50 miljarder kronor per år. I en annan får migrationsminister Tobias Billström (M) tala ut om sin verklighetsuppfattning som tycks skilja sig markant ifrån den verklighet de som bor i närheten av flyktingförläggningarna beskriver.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • PETER NYMAN

    Enligt ett flertal stackars flyktingar finns det onda andar och spöken i Glava
    MP-kräver nu att ande och spök utdrivare importeras för att säkerställa platse som dessa stackare skall bebo
    Gyllende Gryning föreslogs men röstades ner.Det är inte spöken som bör drivas ut.Det är onda andar alltså muslimer som bör drivas ut

  • u28903094

    Sent ska syndaren vakna och jag begriper inte hur denna sjunkande skuta ska kunna räddas.

  • Grävskopan

    ”De boende på orten har fått ställa upp gratis och hjälpa till i brist på anställd personal.”

    Vad betyder detta? Har man anlitat polishandräckning och tvingat ortsborna att hjälpa till? Eller ställer de upp frivilligt och gratis? I så fall är de medskyldiga.

    Ingen människa vid sina sinnes fulla bruk kan längre gå på myten om de stackars flyktingarna som man måste hjälpa. Med de astronomiska summor som Migrationsverket pumpar in i asylboenden, så ska det inte behövas några frivilliginsatser från lokalbefolkningen. Kan de boende inte ens städa sina egna lokaler och laga sin egen mat, så får de väl bo i sin egen skit och äta olagad mat tills de lär sig. Har den som har tecknat avtalet med Migrationsverket inte försett anäggningen med nödvändig utrustning, ska avtalet givetvis sägas upp omedelbart, huset tömmas och eventuellt utbetalda pengar krävas tillbaka. Jag börjar bli riktigt förbannad på den bottenlösa mesigheten som genomsyrar det här landet på alla håll. I mina ögon vore det enbart bra om det strular till sig i de här asylslotten och allt inte finns serverat på silverfat direkt när den nya adeln flyttar in. Det skulle kunna sända hälsosamma signaler till deras urpsrungsländer, så att inte riktigt lika många tusen styr kosan hit varje vecka i hopp om ett bekvämt och kravlöst liv.  

  • kokoo

    Alliansens berikare skaffar massor av nya jobb i vårt land. Polisen kommer att få arbeta mer och intensivare. Sjukvårdspersonalenn likaså.
    Det kanske resulterar i nyanställningar innom polis och sjukvård.

  • NE_Mannen

    Bra jobbat av NVWT, detta skulle aldrig komma att publiseras i VF.

    • Grävskopan

      Det har du rätt i, NE-Mannen! Sista lösnumret av VF inhandlades till vår familj för ett antal år sedan. När vi hade sett bilden på huckledamer i en livsmedelsbutik tafsandes på brödlimpor, med texten under: ”Svenskarna har mycket att lära sig av invandrarna”, så slutade vi att köpa sopblaskan. Vi hade stor lust att skriva till redaktionen och fråga: ”Vad är det vi svenskar ska lära av de här damerna på bilden? Hur man köper bröd? Hur man ska klä sig? Eller hur man lever på bidrag i ett främmande land?”, men avstod p.g.a. att vi förstår att det hjälper inte hur man än pressar dem som jobbar på dessa tidningar. Skulle de vara emottagliga för argument, så skulle de ha sadlat om för länge sedan.

      • NE_Mannen

        Exakt, herr Franke & Co är så PK-Bacillade så att man vill spy.

  • Brite_Liner

    Stäng gränsen till vårt fina land, NU! snart finns inte en endaste liten del kvar av det trygga, humana och förnuftiga landet jag växte upp i.

  • RolandHolm

    50 miljarder per år  fördelat på 5 miljoner SKATTESLAVAR betyder 833 kr per månad. Och så diskturas om pensionärerna skall ”få” en 50-lapp extra per månad…Detta land är mycket sjukt. Jag vet hur jag skall rösta i a f.

  • Sanningskommision

    De boende har fatt stalla upp och hjalpa till gratis????
    Jag hade hjalpt till med en bensindunk och tandstickor och en fingervisning at vilket hall Mecka ligger.

    • http://www.facebook.com/people/Kam-Asshfucpig/100001319584379 Kam Asshfucpig

      Kockrent :-)

  • sverigevakna

    Det var väl för väl att tidningen granskar hur det ser ut vid invandrarverket i Säffle. Där blev personal som städade åt dom hotade kunde man höra på Värmlandsnytt för någon tid sedan. Man blir rejält upprörd. Borde de asylsökande inte kunna städa själva. Det är bra aktivitet. Den invandringspolitik som förs nu har helt havererat. Hur kommer det multikulturella Sverige se ut om några år. Hur tror ni att alla dessa olika nationalliteter och med extrema skilda trosuppfattningar ska kunna leva i fredliga Sverige. Icke! Ganska snart har vi ett nytt mellanöstern i Sverige. Men det beror inte på svenska folket utan på de styrande politikerna oavsett partifärg. Det är dags att inrätta visumtvång, men det kanske vi har utan att jag känner till det?
    Och vad var det här som fick pågå jämt framför Sverigedemokraternas monter på marknaden i Landskrona som jag besökte i sommar på semestern. Det blir nog så att min röst kommer att läggas på (SD) kommande riksdagsval

    • mickke

      Reinfelt ensam ansvarig för sveriges förfall.

      • u28903094

        Det är han inte det är hela 7-klövern och 94% av det svenska folket som jamsar med.

  • Jokern_83

    Jättebra. +1 till denna tidning.

    Hoppas dem inte censurerar verkligheten

  • http://www.pkcensuren.n.nu/ PKcensuren

    Jan Ekberg erkänner återigen kostnaderna 40-50 miljarder

    FRIA måste ha detta i rubriken så folk fattar!

    http://www.nwt.se/varmland/article1186433.ece?service=refresh

    Invandringen kostar samhället mellan 40 och 50 miljarder kronor varje år.
    Enligt professor Jan Ekberg är kostnaderna ett resultat av att Sverige har misslyckats med att integrera utrikesfödda.
    I dag fortsätter NWT:s granskning av den svenska flyktingpolitiken.

    • BluEightTwo

      Den siffran har han redovisat sedan tidigt 90 tal. Hur vore det om marxisten Ekberg försökte sig på att uppdatera sina uppgfter någon gång ?

      • http://avpixlat.info/ Berit

        Precis. Och den siffran var säkert i underkant redan då. 

      • http://www.freesweden.info/blog vinterbadaren

        Helt rätt. Reagerade sammaledes. Glöm inte att Ekbergs gamla uträkningar äro beräknade NETTOKOSTNADER.
        I en statsbudget användes mig veterligen ALLTID kostnader/utgifter BRUTTO. Ekbergs gamla rappakalja blir ca 100 miljarder BRUTTO! Men detta förtäljes icke folket.

        • http://avpixlat.info/ Berit

          Ja, detta har jag påpekat flera gånger på AP. Tänk om landstingen skulle räkna på samma sätt. Dra av för skatteintäkter som personalen inom sjukvården genererar. Och även momsen på allt de konsumerar. Etc. 

          Jag fattar inte hur Ekberg exakt har räknat. Det blir obegripligt om man blandar äpplen med päron. För att veta hur stor andel av statens budget det handlar om måste man redovisa bruttokostnaden. Samma med landsting och kommuner.

    • mattias_sthlm

      Invandringen till Sverige kostar vansinnigt mycket mer pengar än så. Det är bara att titta i statsbudgeten, den är inte hemligstämplad, så ser man att de DIREKT BUDGETERADE utgiftsposterna för invandring börjar bli ganska stora.

      • Jokern_83

        En fråga…tror regeringen att svenska folket är dumma då imed att dem fortsätter att hävda att det inte alls kostar så mkt och så står det som du säger i icke hemligstämplade papper? 

        • mattias_sthlm

          De tror inte, de vet.

          Det står i budgeten att vi i Sverige i år lägger nio miljarder på flyktingmottagande och åtta miljarder på integration. Därutöver kommer alla andra kostnadsposter för invandringen som inte är specificerad, såsom ekonomiskt bistånd och rättsväsende.

          Och då är det ändå enbart den statliga budgeten jag pratar om. Därutöver kommer alla de kommunala budgetarna där man också avsätter pengar för flyktingmottagande samt ekonomiskt bistånd till de invandrare som redan bor i kommunen.

          • Jokern_83

            Okej, tack för ditt svar även fast det var skrämmande :/

          • http://www.pkcensuren.n.nu/ PKcensuren

             Sverige skänker 93 miljoner kr per dag – när går ”flykting” pengarna i Sverige om den?

            Sverige skänker 35 miljarder i bistånd per år – när går ”flykting” pengarna i Sverige om den?

        • http://www.pkcensuren.n.nu/ PKcensuren

          I Reinfeldts ”det sovande folket”

          Skriver han ”svenskar är mentalt handikappade – dessa dårar ger han fortsatt förtroende.

          Hur Reinfeldt kan komma undan sin bok när den är så skrämmande lik hans nedmontering av välfärden är skrämmande.

    • u28903094

      Lögn lögn och åter lögn.

      • http://www.pkcensuren.n.nu/ PKcensuren

         Hans egen utredning är från 2006 – 6 år sen, utrikesfödda befolkningen har ökat, så den måste kosta betydligt mer än så?

        Har en artikel från Per Gudmundsson som också citerar Jan Ekberg fast år 2006 med 40-60 miljarder kr per år

        • u28903094

          Jag tror att allt inräknat så kostar invandringsproblematiken ca 800 miljarder /år. Det är alla svenska skattemedel som tjänats in,sen får alliansen låna till pensioner,sjukvård,skolor,äldreomsorg och infrastruktur. Därför så sparas det hela tiden på dessa områden.
          —– Original Message —–
          From: Disqus
          To: beritaugustsson@telia.com
          Sent: Friday, October 19, 2012 6:56 PM
          Subject: [friatider] Re: Tidning granskar Värmlands flykting­mottagande

          PKcensuren wrote, in response to u28903094:

          Hans egen utredning är från 2006 – 6 år sen, utrikesfödda befolkningen har ökat, så den måste kosta betydligt mer än så?
          Har en artikel från Per Gudmundsson som också citerar Jan Ekberg fast år 2006 med 40-60 miljarder kr per år
          User’s website

          Link to comment

  • unahans

    Hur vore det om våra invandrarvänliga politiker i 7- klövern  pryade på en flyktingförläggning under en längre tid! Då kanske verkligheten skulle hinna ifatt overkligheten så att dom förstår hur deras åsikter om ett multikulturellt Sverige icke är genomförbart utan insikter om de problem kommunerna mfl har med dessa flyktingar! Samt vad svenskarna tycker om invandringen igentligen! Det är lätt att sitta i sin lilla bubbla och bestämma långt ifrån det verkliga livet. Om det är några som gör att tyvärr främlingsfientligheten blommar så är det imbecilla politiker med huvudet under armen samt de hovrättsdomare som inte vet bättre.

  • http://profile.yahoo.com/EHITSK47K5OX4CE5IVQ274L5PI Ragnar

    Invandringen kostar 300 miljarder =1/3 av statens utgifter. Ställer du upp på det?

    • http://www.freesweden.info/blog vinterbadaren

      Enligt Lars Janssons mer än tio år gamla beräkningar enligt den så kallade ”Solidaritetsmodellen” kostade massinvationen oss skattebetalare 267 miljarder/år BRUTTO. Personligen skulle jag gissa att vi i dagsläget passerat 400 miljarder/år.

      • u28903094

        Det räcker inte mellan 500-700 miljarder/år,
        skulle jag tro inklusive allt elände som de ställer till i vårt land.

    • u28903094

      Det räcker inte på långa vägar, allt ska räknas in deras grova brottslighet och allt vad de vandaliserar i vårt land.

  • PFEP

    Tja de ”folkvalda” är jo just folkvalda och knappast någon normalbegåvat har i tanke att uprätta ståndrätter modell 3-riket eller Ryssland 1917.
    Då har demokratin dött.

  • Anonym

    Undrar var våra kära ”folkvalda” styrande har tänkt fly om det otänkbara inträffar att ett svenskvänligt styre kommer till makten i landet?

    • hollandska

      Om de flyr, skall vi stoppa deras pensioner. De pengar, de har gömt undan i utlandet, skall förstås tas tillbaka till Sverige. Precis som Borg  nu jagar svenska pengar gömda utomlands.

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Vad är det de boende på orten har hjälp till med? Samla in varma kläder för vintern eller något annat? Man undrar hur lång tid det tar innan de tröttnar. 

  • SomEttGem

    Svenskens liv blir mer och mer likt dyngbaggens…

    Dyngbaggar lever vanligtvis i (och av) spillning av kor och andra
    växtätande djur, i vilken de också lägger äggen. Vissa arter lever dock i
    mull. De har stor betydelse för nedbrytningen av organiska ämnen,
    främst djurspillningar, i naturen.

    Ett par forskare bevakade en elefantspillning på 1½ kg på den
    afrikanska savannen och kunde se att 16.000 dyngbaggsindivider efter två
    timmar på olika sätt hade avlägsnat hela högen genom att äta, rulla
    iväg eller gräva ner delar av den

    • Nemesisdivina

      Fattar inte liknelsen riktigt. Det är väl invandrarna som är dyngbaggarna , som äter upp Sverige bit för bit? Annars är kackerlackor en bättre liknelse:

      Ur Wikipedia: 
      Blattaria…De flesta kackerlackor är nattaktiva djur som döljer sig under dagen i springor och mörka vrår. De lever av såväl vegetabilisk som animalisk föda. De trivs och förökas bäst i varmare områden, där det finns riklig tillgång på föda och fuktighet….vissa arter kan uppträda i massor i magasin, bagerier, kök och bostäder samt förorsakar skada och obehag. Kackerlackor betraktas därför ofta med avsky av människor och ses som skadedjur……Blattaria kommer från latinets blatta, som betyder ”kackerlacka”.

      • NE_Mannen

        Det är nya tider nu ! Som ‘vanlig’ Svensk medborgare förväntas du jobba cirka 38-42 timmar/vecka ! Medans du som  inkomstblatte f….. år ut lika mycke pengar.   HMMM….FUNDERA PÅ DET !!!!!!

  • kultainen

    OT
    Får jag presentera Finlands motsvarighet till Fria Tider och Avpixlat, går att översätta till svenska.
    Nu förstår jag varför finländarna är så försiktiga och varför Sannfinländarnas popularitet växer.
    http://rahmispossu.net/

    • Reaktion

      Oerhört bra och viktigt att tidningen belyser galenskaperna i Sverige. Släkten tror ju knappt när man berättar för dem om vad som händer här, i det land de en gång beundrade.

    • visselpipa – 휘파람

      Finns sajten översatt eller får man göra det själv? (Via Google exempelvis.) Jag hittar ingen länk eller flagga, men väldigt många Ruotsi.

      • kultainen

        Översätt står på högra övre sidan, men översättningen är dålig. VArtannat ord är obegripligt på svenska.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Hittar inget om hur det fungerar i Finland med invandringen. 

      • kultainen

        HBL.fi motsvarar Aftonbladet typ, men det är på svenska.
        De här sidor är kopior av Avpixlat och Fria Tider.
        tyvärr är översättningen dålig.

        • http://avpixlat.info/ Berit

          Ok, då förstår jag. 

    • http://www.freesweden.info/blog vinterbadaren

      Finländarna bara gapskrattar åt kära storebror som blivit spritt språngande galen. Skräckexemplet Sverige är nog i dag Sannfinländarnas bästa vallokomotiv.

  • BirgerZorro

    Sveriges total invandringskostnader är ca 800 miljarder kronor per år!!!
    Då ingår ALLA kostnader för stat, kommun och landsting.
    I dessa kostnader ingår socialbidrag, barnbidrag, bostadsbidrag övriga bidrag och pensioner för de utrikes födda.

    Uppskattningsvis så går 100-200 miljarder utomlands i form hemskickade pengar till det forna hemlandet så att släkten etc. kan komma hit och söka asyl etc.

    Fy fan, vad trött man blir……

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Jag har också hört siffran 800 miljarder. Finns det någon källa till den uträkningen? 

      • BluEightTwo

        Det är addition av utgifterna som gäller. Siffran 800 miljarder är en högst sannolik siffra på kostnaderna.

        • http://www.freesweden.info/blog vinterbadaren

          Kan du specifiera dig-tack.

    • henrik555

      800 miljoner hittade jag när jag sökte:

      Regeringen väljer massinvandring framför välfärd
      »800 miljoner kronor extra får migrationsverket i år på grund av den stora ökningen asylsökare. Pengarna tas ifrån Försäkringskassan som nu tvingas lägga ned 100 servicekontor och avskeda många medarbetare.Ännu fler utom-europeiska medborgare väntas söka asyl i Sverige i år, i år beräknas asylmottagningen öka med 67 procent från 24 000 till 40 000 per år. Den siffran mångdubblas sedan beroende på bland annat de generösa reglerna för anhöriginvandring.

      • u28903094

        Jag tänker på SDs valfilm inför valet 2010 mångfald eller välfärd och det svenska folket valde mångfald åtminstonne 94% av dem.
        Hoppas ni får smaka på er egen beska medicin.

    • BluEightTwo

      Åtminstone 50 % av Sveriges BNP går således till invanderiet , dvs kampen för att avsvenska Sverige , förvandla nationen till ett mångetniskt u-land samt att förgöra framtiden för alla svenska barn och de ännu ofödda svenskarna vars rike vi levande förvaltar. Detta kallar sjuklövern att ” ta ansvar för Sverige ”..

    • http://www.freesweden.info/blog vinterbadaren

      Mycket intressant. Källa efterfrågas-tack.

    • u28903094

      Undra på att det inte finns pengar till någonting annat i Sverige.
      Varför slängs inte alliansen ut från maktens korridorer omedelbart och ställs inför EU-domstolen så de får skaka galler resten av sina liv.
      De har de gjort sig förtjänt av.l

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000437897901 Dieter Tillman

    Låt våra politiker bo en enda natt på dessa jävla aphus till förläggningar så får vi se hur det går med invandringen efter det! Ett förslag till: Låt de sitta på valfri akutmottagning en fredag eller lördag natt och titta på offer för våra nysvenskars hat.

    ”If everything else fails – vote from the roof-tops”

  • http://thoralf.bloggplatsen.se/ SM811

    Fredrik och MP måste vara glada att de kan ta emot alla dessa kriminella.
    Snart väller nästa våg in och problemen kommer att bli mycket värre.

  • monamuslim

    PappersPK kanske måste börja skriva det ALLA redan vet om, tack nätet, Friatider, Avpixlat

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000092231973 Aki Peltoniemi

    Finns det ingen branschorganisation än för denna vitala bransch? Dessa driftiga entreprenörer behöver säkert en tidning också? Kanske kan Bonnier starta upp en? Flyktingen – branschtidningen om en annan sorts människohandel.

  • Reaktion

    PK-folket vill ha jämlikhet i betydelsen att alla kommuner ska ”ta sitt ansvar”. Kontentan av detta: När våldet och kasoet är jämnt fördelat då har jämlikhet uppnåtts.

  • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

    Svenska samhället är fan skit, Inte nog med att PK fascisterna splittrat den Svenska enigheten, Nej nej dem har gjort Svenskar till ett ignorant självdestruktivt folk, Och tänker man annorlunda så är man.. wait for it… Rasist.

    • negroidbollen

      Vem bryr sig om man blir kallad rasist? För mig är det synonymt med realist. 

      • http://www.svenskarnasparti.se/ Lumik 74

        Att bli kallad för rasist ska man se 
        på samma sätt som om man blir tilldelad 
        en fin utmärkelse, man ska bära det med
        stolthet.

    • u28903094

      Jag tror inte någon har gjort svenskarna till det de visar sig vara sådana har de varit alltid.
      Bara det att Sverige aldrig varit i en sådan situation tidigare.
      Vad är det för fel på svenskarna?

  • Skattkistan

    Har NWT drabbats av sjunkande upplagesiffror? Det är väl enda förklaringen till dessa artiklar, allt för att få tillbaka dem som tröttnat på lögnerna i PK-pressen.

    • Rimfaxe

      NWT har alltid varit höger/konservativ…betydligt mer så än moderaterna själva på senare decennier.  Likaså mer höger än SvD/DN och andra såssetidningar. Överlag en mycket bra tidning.

      • http://profiles.google.com/pirinhagbg Fredrik Larsson

        Tack för tipset.
        Får ta och kolla in deras hemsida.

  • allemand

    Hur dum får man vara, ställa upp gratis?????

    • Pressure_Suit

      Har man fått ordet Solidaritet viskat i örat sen dagis, och blivit lärd att det är mer synd om den som gav dig stryk och snodde din cykel så…

      • mattias_sthlm

        Eller så är det ren självbevarelsedrift eftersom invandrarna är fler än de boende på orten. Det gäller att hålla sig väl med ockupationsmakten, de är fler än de som bor där och polisen är troligen långt långt borta om det händer något…

        • Pollykarpus

          Det va faktiskt den dummaste och mest korkade kommentaren jag läst på Fria Tider, Avpixlat eller Politiskt inkorrekt på tre år.

          Snacka om gummirygg.

          • mattias_sthlm

            Tack!
            Vem är ”gummirygg” menar du, du eller jag?

          • http://twitter.com/Charlie_Lindh SD-trollet

            Jag tyckte det lät som ganska ordinärt säkerhetstänkande.

          • http://www.svenskarnasparti.se/ Lumik 74

            Om du läst på dom ställena i
            tre år så borde du väl vid det här laget 
            insett varför mattias_sthlm skrev som han
            skrev. Att ha en flyktingförläggning in på
            knuten är inget annat än en säkerhetsrisk.

            Mitt råd till Glavaborna är att låsa dörrarna, ladda bössan och hålla uppsikt över fru och döttrar…

      • http://www.svenskarnasparti.se/ Lumik 74

        Och sen kom farbror verklighet och hälsade
        på sedan for dom illusionerna all världens
        väg…

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Tyska frikårssoldater, här fotograferade spanandes efter kommunister under gatustrider i Berlin 1919. Bildkälla: Tyska förbundsarkivet.

Bokrecension: The Outlaws. Thomas Weber har läst en hårdkokt berättelse om frikårstidens Tyskland.

Fler nyheter
FÅR KRITIK: Joe Biden, USA:s vice president, prisade de judiska insatserna för att öka invandringen och skapa social rättvisa i USA. Men nu menar kritiker att han samtidigt bekräftade en rad antisemitiska föreställningar. Arkivbild: Marc Nozell/CC-BY

Biden: ”Judar” gav oss invandring, feminism och homoäktenskap. Kontroversiellt utspel.


HÅLLER KOLL: Frankrikes president François Hollande skärper nu övervakningen av fransmännens värdetransaktioner. Pengar och guld får inte längre skickas med posten. Foto: Hollandes kampanj/Flickr

Fransmän förbjuds skicka guld och kontanter med posten. Skärpt övervakning mot "penningtvätt".


Foto: A. Synwell

Ungern ändrar grundlag efter EU:s stämningshot. Global seger i flera frågor.


 

Obama kan läsa din e-post. USA kan bläddra i svenska myndigheters mejl.


ONÖDIGT: Kommunala folkomröstningar har hållits på folkets initiativ vid sju tillfällen sedan 2011. I fem av fallen har politikerna struntat i valresultatet. Foto: Dahlstroms/CC-BY

Svenska politiker struntar i lokala folkomröstningar. Kommunala folkinitiativ verkningslösa.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

POLISEN EFTERLYSER. Kan ha varit delaktig i misshandel på  Mäster Samuelsgatan i Stockholm, den 10 mars.

Inlagd 13 jun 2013
Efterlysta av polisen

Läs mer

"Aziz", 22, efterlyst för mordförsök.. Foto:  Polisen

Inlagd 30 maj 2013
Man efterlyst för mordförsök

Läs mer

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Vikingaskepp av mindre modell. Henri Bergius/CC-BY-SA

Ny vikingafärd i Amerika upptäckt. Sannolikt platsen där vikingar träffade på skrälingar.


DUMHET GÅR I ARV: Studien har funnit genetiska markörer för utbildningsnivå genom att studera 100.000 deltagare. Foto: 53416677@N08/CC-BY (flickr)

DN erkänner: Gener avgör din intelligens. Genetiska markörer visar utbildningsnivå.


Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons