Tomt i hyllorna på Experts rea

Publicerat den 22 september 2012 kl 05:29

KONSUMENT. Experts VD Magne Solberg utlovade en bra rea, med bra varor till bra priser. Men när kunderna kom till butikerna igår så möttes de av tomma hyllor på flera håll i landet.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Kön var lång utanför experts butik i i Fältöversten i Stockholm. En av de kunder som kom in allra först, Tomas Gedal, säger till Aftonbladet att det bara fanns några tvättmaskiner och fyra tv-apparater kvar.

En del demoexemplar fanns det också i butikshyllorna, och Tomas Gedal säger att det kändes som en bluff och att man lurade kunderna.

Även på Expertbutiken vid Hötorget fanns det få varor. Det spekulerades bland kunderna i om bolaget hade sålt varorna till andra elektronikkedjor i samband med konkursen för att lura borgenärerna. Något som konkursförvaltaren säger till Aftonbladet att han kommer att utreda.

I tisdags lämnade hemelektronikkedjan Expert Sverige AB in sin konkursansökan vid Linköpings tingsrätt. Bolagets verksamhet upphörde därmed med omedelbar verkan.

Köp boken här!

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/tomt-i-hyllorna-nar-expertrean-drog-igang Bloggar om denna artikel
  • http://www.svenskarnasparti.se/ Hisingsbo

    Gick förbi en av Experts butiker på Backaplan i helgen och vad som fick mig att må riktigt jävla dåligt var synen av alla de som stod och köade.

    Nästan hundra meter kö med näst intill uteslutande icke européer som tjattrade på sina afrikanska språk, både högt och ljudligt totalt utan respekt för andra i sin omgivning.  

    Det var verkligen en bild i miniatyr av vad Moder Svea har blivit de senaste åren, och vad framtiden håller för oss.

    Om vi inte vill att våra barn måste lära sig Farsi och gå i slöja inom några få år så får vi faktiskt göra något riktigt NU!

  • Anonym

    Rubriken är väl lite fel här, skulle väl ändå vara konkursrea!

  • http://www.facebook.com/people/Robert-Spannande/100001569228472 Robert Spännande

    Är folk korkade? Att köa i timmar för att spara in ett par hundra suck

  • Georg Telemann

    Fattar inte att folk orkar stå och köa bara för att hoppas hitta något till billigare pris. De verkar köa bara för sakens skull, hade det inte varit konkurs-rea hade de ändå inte köpt något.

    • Anonym

      Inte jag heller. Bättre än titta runt på nätet i lugn och ro hemma. Orka köa i flera timmar för att ev hitta ett ”kap” och tjäna några hundringar.

  • Anonym

    Var på rean igår – helvete va mycket invandrare och slöjor det var där…Var det så i hela landet? Annars brukar man ju bara se dom på Ö&B eller Willys….

    • Anonym

      Så fort de hör ordet rea attackerar de fortare än en flugsvärm över en koskit

    • http://www.facebook.com/martin.hietala.5 Martin Hietala

      Du var ju också där så ….tydligen besöker ni samma ställen ÖB, Willys och nu Expert .Verkar som om ni är ganska lika trots allt

      • Anonym

        PK-Människor är vidriga.

        Nej tack till Martin Hietala. 

        Rösta SD 2014!

      • Anonym

        Touché! Varit på Ö&B en gång i år , desperat letande efter matt olivgrön sprayfärg. Och på Willys var jag en gång förra året, för att köpa den bosniska korven sugkuk, som inte behöver vara i kylskåp, utmärkt att ha med sig i skogen. Men bägge gångerna noterade jag, ffa på Willys, mängder av slöjorr som köpte sitt förbannade halalslaktade lammkött!  Willys har mycket halalslaktat.

      • Anonym

        SD till Riksdagen, nej tack, skriver du på annat håll.

        SD 2014!

  • Anonym

    I Kista så hade det varit slagsmål där blodvite uppstått och rent kaos i Expert butiken. Det säges ingenting om vilka som var mest deltagande/startade bråken,men jag skulle kunna tro att mångkulturen var med på ett hörn.

    • Anonym

      We shall overcome…

    • Anonym

      Du menar så kallad ”skälig misstanke”… ;-)

      Och din misstanke är helt korrekt! Och det handlar inte om ett litet hörn av händelsen…

    • http://www.facebook.com/martin.hietala.5 Martin Hietala

      Är du rädd för mångkultur ? Det låter så .Nu vet jag inte om du bor i någon lite by på landet .Men ta och se dig om i världen så upptäcker du att det finns mer i världen än majstänger och dansa Hambo …Mångkultur är inte farligt om du är rädd så kan du kanske besöka främmnde platser med någon som håller dig i handen

      • http://twitter.com/stom72 LeissnerOhly

        Kan du ge exempel då svenskar i utlandet rabiat och raljant KRÄVT att få majstänger uppmonterade av den inhemska befolkningen för att sedan vid minsta protest gå bärsärk och gasta om rasism och brist på respekt?

      • Nogger White

        Underligt förslag. Att se sig om i världen och resa till främmande platser är ett sätt att slippa ”mångkultur”. Mångkultur är en fix idé, en modenyck som blott har varat några decennier och som endast är tänkt att realiseras i vita västländer, men nu är det idealet tack och lov på väg att dö ut. Frågan är bara om skadan den idén har åsamkat är irreversibel. När man reser utanför västvärlden så får man uppleva skilda och speciella kulturer på respektive kulturs egna plats – verklig mångfald! De kulturerna har inga planer på att utplåna sig själva för att ersättas av ”mångkultur”, och det får man gratulera dem till.

      • Anonym

        Mångkulturen har tagit över Sverige/islam har tagit över,det räcker med mångkultur nu!

        Du är en mycket okunnig/imbecill dåraktig Människa.

      • Anonym

        Bor du i Sverige så är du redan på en främmande plats .
        ”mångkultur är inte farligt” !

        säg det till alla våra svenska tjejer som blir våldtagna och slagna,rånade mm.

      • Anonym

        Bor du själv i en mångkulturell förort?

        Hur många MENAinvandrare har du i din trappuppgång?

      • Anonym

        Var god och besök Rinkeby efter mörkrets inbrott utan någon som håller dig i handen så får vi se hur tuff du är.

  • Anonym

    Obekräftade spekulationer. Inför en konkurs brukar man sälja av det som är möjligt med ett lägre pris. Skulle varit intressantare att se ägandet bakom Media market ,El giganten och övriga ”överlevare” i branschen. Enligt ryktet går dem med stora förluster varje år. Vem pumpar in pengar? Vem har råd med det? Syftet?   

    • Anonym

      Jag var i Fältöversten och hyllorna gapade tomma. Det här är ett bedrägeri i någon form. Vart tog alla varor vägen?
      Synd om leverantörer, som tvingas höja priserna och i vissa fal lägga ner företagen.

      • Anonym

        Hur kan det vara ett bedrägeri när du inte har betalat för något?

        • Nogger White

          Jag förmodar att kultainen med ”bedrägeri” avser den misstänkta avhändningen av Experts varor till andra företag innan konkursansökan lämnades in. Fordringsägarna skulle alltså vara bedragna.

          • Anonym

            Yes sir. Det är precis vad jag avser.
              

    • Anonym

      Nja, det där är nog en sanning med modifikation. Företag i Sverige som ägs av utländska bolag gör nästan alltid stora förluster. Det är en del av skatteplaneringen då det är ofördelaktigt att göra vinst i företag registrerade i Sverige. Man försöker troligen att lägga förlusten på en nivå så att det motsvarar värdet på momsen för de tjänster man upphandlar för den svenska verksamheten. Detta för att undvika att betala moms, vilket med internationella mått mätt är en löjligt hög punktskatt.

      Som jämförelse kan nämnas SAAB Automobil som gjorde förlust under hela den tid man ägdes av GM. Detta då GM såg till att lasta det svenska företagets budget med onödigt stora kostnader som egentligen hörde hemma på andra håll i koncernen. Man ville helt enkelt undvika den svenska bolagsskatten och ha möjlighet att kräva tillbaka moms från staten på tjänster man upphandlat.

  • Anonym

    Jag är snarare förvånada tt så många människor trodde att de skulle kunna gör ett klipp efter att VD:n för Expert utlovat ”riktigt bra rea”. Jag gissade på att rean skulle bestå av 10-20% på ett påhittat normalpris, dvs. ungefär som alltid när rea-ordet används. Lockbeterna som dom skickar ut i sina reklamblad är ju också alltid ”slut” när man kommer till butiken. 

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons