Trångboddheten i Sverige ökar och värst drabbade är invandrare. Bilden visar bostadshus i Biskopsgården i Göteborg. CC-BY-SA-3.0/Averater

Trångbodda somalier vill ha förtur

Publicerad 6 mars 2014 kl 10.28

Inrikes.Trångboddheten i Sverige är större än någonsin sedan SCB påbörjade mätningar för 30 år sedan. Familjen Hassan Adan-Abdille Farah från Somalia bor 12 personer i en trea i Göteborg och klagar på att de måste stå i bostadskö som alla andra.

Gilla artikeln på Facebook

Trångboddheten i svenska hushåll är större än någonsin. 16,8 procent av befolkningen bedöms bo trångt, vilket är den största andelen som uppmätts sedan SCB började göra undersökningar på 1980-talet.

Värst av alla drabbas invandrare, skriver Hyresgästföreningens tidning Hem & Hyra, som rapporterar om den somaliska familjen Hassan Adan-Abdille Farah i Göteborg.

Familjen bor 12 personer, varav 10 barn, i en trerumslägenhet i Biskopsgården. Någon hiss finns inte i huset, vilket gör det svårt för mamman i familjen, 39-åriga Fardiya Abdille Farah. Hon är nästan blind efter att ha opererats för en hjärntumör hemma i Somalia.

– Vi vill gärna ha fem eller sex rum på bottenvåningen, säger hon till Hem & Hyra.

Den 57-årige pappan i familjen, Abdiyare Hassan Adan, jobbade med ”export och import av boskap” i Somalia, men saknar anställning i Sverige. Varken han eller hans fru talar svenska.

– Jag har försökt kontakta värden, men har fått svaret att vi måste söka via Boplats som alla andra. Jag önskar att vi skulle få förståelse för vår situation, säger Abdiyare Hassan Adan via tolk till Hem & Hyra.

Familjen lever på socialbidrag och hoppas nu att socialkontoret ska hjälpa dem att få en större bostad. Mamma Fardiyas läkare har skrivit till socialkontoret och understrukit vikten av att familjen får en större bostad på bottenplan eller i en byggnad med hiss.

Petterssons blogg har publicerat faksimiler av Hem & Hyras reportage.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 978975459


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 978975460


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus