Knivmorden på Ikea

TT varnade tidningarna: Vi "kommer publicera uppgiften om att de misstänka är från Eritrea"

Publicerad 12 augusti 2015 kl 11.35

Media. Under en presskonferens igår berättade polisen att de två män som anhållits för dubbelmordet på Ikea i Västerås är asylsökare från Eritrea. Då skickade nyhetsbyrån TT ut ett meddelande till sina kunder och varnade för att uppgiften om männens invandrarbakgrund skulle publiceras, rapporterar Nyheter Idag.

Dela artikeln

I meddelandet, som har publicerats på Twitter, skriver TT att de tidningar som vill censurera uppgiften om att de misstänkta är invandrare måste göra det manuellt.

“Hej! TT kommer att publicera uppgiften att de misstänkta för knivdådet på IKEA i Västerås kommer från Eritrea, vilket polisen gick ut med vid sin presskonferens. Det kommer att publiceras även i webbtjänsten. Ni som inte vill ha med det måste manuellt ta bort det från texterna.”

Dan Skeppe på TT bekräftar att varningen verkligen gick ut under tisdagen.

– Det är korrekt att vi talar om var de här männen kommer ifrån. De som inte vill ha det får ta bort det manuellt, säger Skeppe till Nyheter Idag.

De två anhållna eritreanerna, 23 och 35 år, bodde på ett asylboende i Arboga. Offren i måndagens knivattack var en 55-årig svensk kvinna och hennes 28-årige son.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 639021741


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 639021742


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus