Skjutningen i Rinkeby

Två allvarligt skadade i skottlossning i Rinkeby

Publicerad 30 augusti 2015 kl 15.46

Inrikes. Två personer skadades allvarligt vid ett skottdrama i Stockholmsförorten Rinkeby vid tvåtiden idag på eftermiddagen.

Dela artikeln

Enligt Stockholmspolisens Eva Nilsson ska de skadade både ha skott och skärskador.

– Jag har fått bekräftat att det finns både skottskador och skärskador på de skadade, vem som har vad eller om båda har bägge delar, det vet jag inte, men det har varit någon form av skottlossning, säger hon till Fria Tider.

Ytterligare två personer skadades vid skottdramat.

– De är troligtvis skadade av rikoschetter, så de är inte inblandade eller har råkat vara nära helt enkelt.

Det är ännu oklart om det var en eller flera gärningsmän som öppnade eld.

– Det var hemskt mycket folk där uppe tydligen, så jag har inte fått någon faktauppgift om det i alla fall, säger Nilsson.

Var det mycket folk där när det hände eller nu efter?
– När det hände.

Var det någon form av aktivitet där på torget?
– Nej, det var bara en helt vanlig söndagseftermiddag med mycket folk i rörelse.

Enligt polisen rubriceras händelsen som mordförsök och man har inga nya uppgifter om tillståndet på de skadade, mer än att det ska vara allvarligt.

– Jag såg att ambulanshelikoptern var där också, säger Eva Nilsson.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 111968440


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Sexdömd SVT-profil tillbaka i rutan

"Micke har tagit sitt straff".. Begick sexuellt ofredande i Spanien – nu får han ny skattefinansierad roll.0 

Nu bryter även gravida dottern med Nannskog

"Underskatta inte mig.". Beskedet – strax efter att unga frun han nyss gift sig med lämnat SVT-veteranen.0 

Afrikan misstänks för våldtäkter på äldreboende

Flera åldringar utsatta.. Ministern: "Jag tycker att det är fruktansvärt."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0