Power meet
Obs! Bilarna har ingenting med våldtäkterna att göra.

Två unga kvinnor våldtagna under Power meet i Västerås

Publicerad 9 juli 2016 kl 13.39
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Två unga kvinnor våldtogs natten till lördagen i anslutning till bilträffen Power meet i Västerås. En man i 35-årsåldern har gripits för båda våldtäkterna.

Dela artikeln

Våldtäktsvågen i samband med festivaler och sommararrangemang fortsätter att skölja över Sverige. Vid halv två-tiden natten till lördagen våldtogs två kvinnor, 18 respektive 23 år gamla, efter att de besökt Power meet i Västerås. Händelsen ska ha inträffat i närheten av Lögarängsbadet i staden.

– De ligger nära varandra i tid och nära varandra i området också. Han har sexuellt förgripit sig mot de här kvinnorna och vi har rubricerat det som våldtäkt, säger Västeråspolisens presstalesman Anders Hedström till Fria Tider.

– Händelserna har inte inträffat samtidigt mot båda kvinnorna, det har gått en liten tid mellan det här.

En man i 35-årsåldern kunde ganska snabbt gripas för de båda våldtäkterna.

– Han är utpekad på plats och greps. Vi har en poliskommendering i anslutning till det här så det fanns polis i närområdet.

Under förmiddagen idag anhölls mannen misstänkt för våldtäkt. Det är oklart om mannen erkänt brott eller inte.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 38543694


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0