Blodbad i Berlin
Brittiska Express skriver om intervjun som delats hundratusentals gånger.

Tyska medier mörkar intervju med föräldrar till Berlin-offer

Publicerad 26 december 2016 kl 11.27

Utrikes. I motsats till efter terrorattacken i Nice visar tyska medier totalt ointresse för att skildra vad offren och deras anhöriga har att säga efter terrordådet i Berlin den 19 december. En regeringskritisk intervju med fadern till ett av offren har nu mörkats i alla tyska tidningar och TV-stationer.

Dela artikeln

"Tack, fru Merkel. Jag kommer aldrig att rösta på dig igen, och jag tror aldrig att någon av mina släktingar kommer göra det heller", säger en arg far till en av de människor som skadades allvarligt under terrordådet i Berlin, i en intervju med danska TV2.

Medan den rörande videon har delats hundratusentals gånger på Facebook och Twitter i hela världen och även väckt uppmärksamhet i brittiska tidningar som Sunday Express mörkas videoklippet, som är politisk dynamit i Tyskland, helt av landets egna etablerade media.

Inte en enda tidning eller TV-kanal i Tyskland finner det värt att nämna vad de anhöriga till offren har att säga om terroristattacken.

Situationen var den omvända efter en liknande attack i franska Nice. Då släppte tyska medier frikostigt fram offren för att tala, och i stora tyska medier såsom N24 och Bild tilläts anhöriga föra fram svidande kritik mot den franska regeringen.

Men liknande regeringskritiska uttalanden, denna gång riktade mot Angela Merkel, stoppas nu helt från att nå ut via de tyska medierna efter attacken i Berlin. Mördaren, en illegal invandrare från Tunisien, skulle i själva verket inte ha fått vistas i landet, men tilläts ränna runt ändå på grund av regeringens avslappnade attityd till kriminella invandrare.

Istället för att tala med de anhöriga väljer statliga Deutsche Welle att intervjua experter på högerextremism. Och Spiegel-skribenten Jakob Augstein följer upp terrordådet med att publicera ett kåseri där han gör sig rolig över de som länge varnat för att den här sortens terrorattack även skulle kunna inträffa i Tyskland.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 623954717


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Irans sju villkor för att ens prata med Trump

Trump fortsätter att dagligen hävda att iranierna "bönar om en deal".. Nu presenterar Teheran sina verkliga villkor för att alls delta i förhandlingar.0 Plus

Förra pressekreteraren om Zelenskyj: "Avskummet genomdriver Ukrainas nationella självmord"

Julia Mendel talar ut.. "Jag ber varje dag Gud om förlåtelse för att jag hjälpte det här avskummet att komma till makten."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus