Tyst i media om könsförtryck i Bryssel

Publicerad 2 augusti 2012 kl 15.54

Utrikes.Den uppmärksammade dokumentären Femme de la rue har inte avsatt spår i svensk debatt. Nu finns den att se i sin helhet med engelsk textning.

Gilla artikeln på Facebook

Svenska feminister och media har varit tysta om den belgiska studentskan Sophie Peeters uppmärksammade dokumentär om kvinnors utsatthet i det mångkulturella Bryssel, Europas huvudstad.

Hon visar på en verklighet där kvinnor får sin vardag begränsad av den blomstrande manschauvinismen i de invandrartäta delarna av staden. Ovälkomna sexuella inviter, trakasserier och könsord får de kvinnor som har råd att fly, vilket Fria Tider skrivit om.

Vissa bedömare menar att tystnaden beror på att den svenska medieeliten och de mest högröstade kvinnorättskämparna själva bor i segregerade områden där de själva inte behöver utstå kulturkrockar och den ofrihet och kvinnoförtryck som dokumentären beskriver.

Andra förklarar den uteblivna reaktionen med språkförbistring eftersom språken som talas är de exotiska flamländska och franska. Avpixlat har hittat en engelsköversatt version av dokumentärfilmen och en intervju med dess skapare i belgisk TV:

Om det dyker upp en svensk översättning eller en på teckenspråk kommer Fria Tider publicera dessa också för säkerhets skull.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 475353094


Varnish cache server

Angrips av afrikanskt gäng under matchen. Några sekunder senare faller svensken livlös till marken.0 Plus

Mer från Utrikes

Stenergard: Inga sanktioner mot Israel efter galgbacken för icke-judar

Palestinier ska dödas inför publik.. "Fruktansvärt", enligt Tidöregeringen – som inte planerar några åtgärder mot saken.0 

Efter våldtäkterna – 500 flickor flyttas från Ceuta till fastlandet

Spanska regeringen trotsar EU.. Vägrar skicka hem flickorna – trots att Marocko ber om att få tillbaka sina medborgare.0 

Liberia tar över USA:s oönskade invandrare

Går med på att ta emot 1.200 utvisade.. Invandrarna "kan" inte skickas hem eller någon annanstans.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0